Як говориться в пояснювальній записці, мета законопроекта — регулювання нестандартних форм зайнятості населення, які працюють не на постійній основі; забезпечення їх вільним вибором у їх організації трудових відносин на вигідних для них умовах Верховної Ради.
Законопроектом пропонується закріпити в КЗпП нову форму трудового договору — трудовий договір із нефіксованим робочим часом.
Трудовий договір із нефіксованим робочим часом — це такий різновид трудового договору, що не визначає стандартний час роботи. Тобто такий договір не надає стабільності, навіть формальної, в тому, що робота взагалі буде надаватися, як і сама заробітна плата.
Також положення законопроекту містить пункти про права для найманого працівника. За своєю ініціативою робітник має право відмовитися від виконання роботи за таких обставин:
- якщо роботодавець вимагає виконання робіт, які не входять до базових днів та годин (основних робочих днів, поза святами, вихідними та ін.);
- якщо працівник отримав повідомлення про наявність роботи з порушеними мінімальними строками, що визначені трудовим договором із нефіксованим робочим часом;
Працівника можна притягнути до дисциплінарної відповідальності (а потім просто замінити), якщо він не дає згоду на виконання роботи в базові дні та години, що входять до переліку визначених у т. д. А ось наскільки підстави для відмови працівником будуть обгрунтованими — вирішить сам роботодавець
Мінімальна тривалість робочого часу, за який працівник на підставі т. д. з нефіксованим робочим часом виконує робото протягом календарного місяця, має становити 32 години. У законопроекті мовиться, що в разі виконання меншого обсягу роботи, який у сукупності складає менше ніж 32 години, працівникові виплачується зарплата не менше, ніж за 32 години. Проте наскільки це буде необхідно — буде вирішувати знову працедавець.
Отже, ми можемо побачити, що цей законопроект є специфічним і призначений (переважно) для конкретної верстви робітників, так званих «фрілансерів», хоча й інші групи найманих працівників він зачіпає в однаковій мірі. Але в чому різниця між звичайними найманими робітниками, які працюють за звичайним довгостроковим трудовим договором, та «0-годиними»? Для цього треба коротко розповісти про самих фрілансерів.