Для початку, коротко проаналізуємо розвиток (хоча, скоріше деградацію) і структуру ВПК України.
Після ліквідації СРСР і проголошення незалежності Україні дістався потужний воєнно-промисловий комплекс. А саме, приблизно 750 підприємств, що займалися виключно випуском зброї, а кількість підприємств, що пов’язані з ВПК (наприклад, заводи «подвійного призначення»), сягала 2000. Не варто забувати і про кадровий складник — усього у ВПК працювало майже 700 тис. осіб. Зрозуміло, що серед них були як рядові робітники, так і професійні кадри — конструктори, працівники науково-дослідницьких інститутів тощо . Загалом, радянська освіта справлялась із забезпеченням підприємств кваліфікованими кадрами.
Після всіх цих, здавалось, благополучних для подальшого розвитку, чинниках, виробництво вже у 90-х р. почало скорочуватись. На це вплинули і скорочення державних замовлень за браком зовнішнього ворога і зовнішнього ринку (найбільший із можливих партнерів — РФ, з якою тоді здійснювалася військово-технічна співпраця, теж скорочувала держзамовлення, а пізніше почала реструктуризацію свого ВПК на внутрішні потреби). Звичайно, також зіграла роль і приватизація.
Станом на січень 2022 року в Україні налічувалося прибизно 120 державних і 250 приватних підприємств у галузі ВПК. Державні об’єднанні в концерн «Укроборонпром», а деякі приватні підприємці — у «Лігу оборонних підприємств України». Розглянемо ці дві організації докладніше.
Почнемо з «Ліги оборонних підприємств України». Створена у 2016 році ліга об’єднує різноманітні підприємства, найбільш відомі — «Мотор Січ» та «Кузня на Рибальському». Голова Наглядової ради — міністр оборони та прем’єр міністр при каденції президента Ющенко, голова правління — голова Держспоживстандарту при каденції Ющенко. Ліга займає малу частину в забезпеченні зброєю України, виробляючи товари військового та подвійного призначення, в основному, на експорт. Тому, перейдемо до аналізу «Укроборонпрому».
Державний концерн «Укроборонпром» утворився 9 грудня 2010 року в результаті адміністративної реформи Віктора Януковича. Його ціль — об’єднувати державні підприємства ВПК. Також у концерні зведені підприємства, що діють у сфері імпорту та експорту товарів військового призначення (наприклад, до складу «УОП» до 9 березня 2022 входив «Укрспецекспорт», що наділений монопольним правом на зовнішню торгівлю зброєю).
4 липня 2014 року Петро Порошенко підписує указ про призначення Романа Романова гендиректором «УОП». Ця персона побувала на різних посадах: заступника Херсонської міськради та облради, голови обласної Спілки малих, середніх і приватизованих підприємств України. 12 лютого 2018 року Романов йде з посади, і через декілька днів на його місце заступає колишній директор «Укрспецекспорту» Павло Букін. Букіна з його попередником об’єднує один не дуже приємний факт — причетність до розкрадання грошей на «УОП» спільно з Петром Порошенком та його соратником Олегом Гладковським, про що детально йшла мова в розслідуванні групи «Bihus.info», опублікованому в лютому 2019 року. Схема класична: через ланцюжок фірм-одноденок заводам контрабандні деталі постачало підприємство Ігоря Гладковського, сина Олега Гладковського, піднімаючи ціну в рази.
20 травня 2019 року Володимир Зеленський вступає на посаду президента України. А вже в червні Фонд державного майна України включив до переліку малої приватизації 9 підприємств «УОП».
Наступним важливим періодом у історії «УОП» є грудень 2020 р. По-перше, Зеленський призначив нового гендиректора — Юрія Гусєва. По-друге, Кабінет Міністрів передав для приватизації Фонду державного майна ще 16 підприємств «УОП». По-третє, Юрій Гусєв підписав наказ про початок корпоратизації «Укроборонпрому».
Коротко опишемо цю корпоратизацію.
Законом «Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності» передбачено перетворення «УОП» на акціонерне товариство, 100 % акцій якого належить Кабінету Міністрів України. А підприємств-учасників концерну — на акціонерні товариства або товариства з обмеженою відповідальністю. Водночас, закон на цей момент обмежує, але не забороняє приватизацію того чи іншого підприємства, чи всього «Укроборонпрому» загалом, наприклад, випуск акцій «УОП», або продаж підприємств: