Прихід нового тисячоліття мав би породити людину нового типу. Прогрес медицини й доступ до лікувальних препаратів значно продовжили життя. Від дальніх закутків Сахари до найбільших агломерацій — кожен має право на безкоштовну лікарську допомогу. Епідемії відійшли в минуле. Коли це необхідно, Всесвітня організація охорони здоров’я, за підтримки світових лідерів, вводить суворі карантинні обмеження, а в інший час мудро направляє політику країн, захищаючи право на здоров’я громадян. Не жити заради роботи, а робота для життя — лозунг усіх пролетарів світу. Це підтверджує скорочення робочого дня й автоматизація брудних та небезпечних галузей економіки. Нарешті, люди можуть займатися тим, чим вони хочуть, без економічного примусу, який негативно впливає на фізичне і психічне здоров’я.
Таким би ми хотіли бачити світ! Хіба не таку картину нам обіцяють неоліберали, соціал-демократи та інші реакціонери під різними прапорами. І всього-то потрібно… змінити владущий режим, подолати паливну кризу, знищити зовнішнього агресора, розвинути демократичні інститути й тоді… усі екологічні та соціальні проблеми будуть у минулому. Країна рівних можливостей і кривих вірогідностей — і заживемо заможно, як народжені в багатих сім’ях.
А поки рай усе не настає — трохи невтішної статистики:
- 848 мільйонів людей засинали голодними у 2021 році;
- 2.4 мільярди не мають регулярного доступу до сучасних засобів гігієни;
- Кожен дев’ятий житель п’є воду з джерел сумнівної якості;
- Кожен восьмий страждає від якоїсь форми психічного розладу;
- Понад 700.000 людей у рік закінчують життя самогубством, що перевищує кількість жертв воєнних конфліктів.
Цифри — не просто причина пожуритися від несправедливості світу, а резон заглянути в корінь проблеми — як капіталізм впливає на здоров’я і стиль життя українців.