Загалом питання про створення оператора ГТС (мова не про ОГТСУ, яку вирішили створити тільки у 2019) стояло з 2009 року, як тільки Україна взяла в Європи кредит і прийняла на себе різні зобов’язання.
В 2014 уряд
підписав Угоду з ЄС, за якою Україна мусила розширити список реформ. Одна з них – відокремлення діяльності з транспортування від видобутку, розподілу та постачання природного газу (далі,
анбандлінг). У
вересні того ж року був прийнятий ще 1 закон, за яким ГТС і ПСГ можна віддавати спеціально створеним компаніям, в тому числі і європейським, але контрольний пакет акцій (не менше 51%) мусить залишатись у держвласності. В 2015 Верховна Рада
підписала новий закон, у якому було закріплено положення щодо обов’язків України перед ЄС. А в 2016 Кабмін
утвердив реконструкцію щодо НАК «Нафтогаз України» з метою відокремити діяльності з транспортування та зберігання газу.
Всі ці реформи відповідали 3 енергопакету ЄС прийнятому 2007 року, який Україна, згідно домовленості, також мусила прийняти. Така лібералізація грала на руку західному капіталу, оскільки давала можливість йому збільшувати контроль над українською ГТС. Дивно тільки, що це все впроваджували так довго. Скоріше за все, це було пов’язано з небажанням української буржуазії віддавати трубу Заходу.
Після прийняття постанови Кабміном у 2016, урядом було створено ПАТ «Магістральні газопроводи України», яке мало стати новим оператором з транспортування газу. Для цього «Укртрансгазу» необхідно було передати МГУ магістральні газопроводи, газопроводи-відводи та споруди на них, компресорні станції, ПСГ, майно сервісних підрозділів, автотранспорт і деяке інше майно. По суті, втілення цього плану повністю призвело б до ліквідації «Укртрансгазу», оскільки б ніяких функцій та активів за ним би не залишилось. Але процес реалізації 3 енергопакету загальмувався. Справа була в тому, що НАК і Міненерго мали різні підходи для реалізації урядового рішення. З одної сторони, «Нафтогаз» не хотів передавати новому оператору ПСГ і непрофільні активи, що обумовило би включення участі в газотранспортному бізнесі 4 іноземних партнерів, яким можна було б передати до 49% акцій ГТС (вартість якої було оцінено по тодішньому курсу в приблизно 12 млрд дол). З іншої сторони, Міненерго прагнуло підпорядкувати собі МГУ із залученням іноземних інвесторів.
Кілька років цей процес не рухався. Але вже 8 січня 2019 року голова «Нафтогазу» Андрій Коболєв
заявив, що компанія планує завершити анбандлінг до кінця року. При цьому Коболєв наполягав, що вкрай необхідно залучити міжнародного партнера для участі в управлінні українською ГТС.
4 лютого 2019 «Укртрансгаз» приймає рішення про створення ТОВ «Оператор ГТС України», а 5 лютого останній був зареєстрований Державним реєстром. З самої назви зрозуміло, яку роль Оператор мусив виконувати. Тільки виникає питання: а для чого він взагалі був створений? Ту саму роль по домовленості мусила ж виконувати АТ «Магістральні газопроводи України».
І знайти відповідь на це питання не так вже й просто. За словами чиновників, це дало можливість ефективно керувати ГТС. Тільки як? Що саме давало такі переваги? Ніхто на це відповіді так і не дав, та й не збирались. Якщо ж відповідати на це питання, то необхідно повернутись трохи назад, у 2016, коли «Нафтогаз» (наперекір Міненерго) намагався не допустити до труби західні компанії – тим самим не дати наростити заходу вплив над трубою. Тобто виник конфлікт інтересів, який би мусив прийти до чогось — і Оператор ГТС саме став тим вирішенням, компромісом. Детальніше про це буде нижче, а зараз повернемось до історичного розвитку тодішніх подій для кращого розуміння ситуації.
Можна припустити, що китайський капітал також хотів збільшити контроль над українською трубою. 2 квітня 2019 року Група «Нафтогаз України» залучив у китайської державної кредитної агенції «Sinosure»
1 млрд дол страхової квоти. До того Група вже співпрацювала з «Sinosure»: так, у 2018 завдяки страховому покриттю від «Sinosure», «Укргазвидобування» придбало 13 бурових верстатів на 140 млн дол із відтермінуванням платежу на 5 років у іншої китайської державної корпорації «Honghua International».
Та вже 3 квітня НАК «Нафтогаз», «Укртрансгаз» і «Магістральні газопроводи України»
підписали угоду про створення спільної робочої групи з 5 європейськими операторами ГТС, які були зацікавлені в підтримці процесу анбандлінгу та подальшої участі в управлінні українською ГТС. За словами Коболєва, цими західними операторами були: італійська «SNAM S.p.A.», французька «GRT Gaz S.A.», нідерландська «N.V. Nederlandse Gasunie», бельгійська «Flyxys S.A.» та словацька «Eustream a.s.».
1 липня 2019 «Укртрансгаз» передає функцію технічної експлуатації газотранспортної системи в руки ОГТСУ.
18 вересня 2019 року Кабміном було прийнято низку рішень. За постановою № 840 «Про відокремлення діяльності з транспортування природного газу та забезпечення діяльності оператора газотранспортної системи» було обрано модель відокремлення діяльності з транспортування природного газу як модель відокремлення для оператора ГТС, яка перебуває в державній власності та не підлягає приватизації. Ця постанова гарантувала збереження української газотранспортної системи повністю (на 100%)
в руках держави. Постановою також було зазначено, що Оператор газотранспортної системи має право подати до НКРЕКП запит на сертифікацію як оператора ГТС і що Нацкомісія збільшує регуляторний вплив над діяльністю Оператора. Тоді було затверджено і план заходів з виконання західних вимог щодо відокремлення і незалежності оператора ГТС, зокрема – передача ОГТСУ у власність МГУ, корпоративні права якої утвердили віддати Мінфіну (що остаточно зробили
24 жовтня того ж року) як виконання однієї з вимог європейських партнерів.
4 жовтня 2019 року Оператор подав до НКРЕКП та до Секретаріату Енергетичного співтовариства Євросоюзу заявки на сертифікацію як оператора газотранспортної системи. Вже 7 жовтня із Секретаріатом було погоджено зміни нормативно-правової бази для проведення анбандлінгу, надавши їх відповідним державним органам для опрацювання. 12 листопада ТОВ «Оператор ГТС України» подав документи до Нацкомісії на отримання ліцензій на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу. 15 листопада президент Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з відокремленням діяльності з транспортування природного газу», який дозволяє здійснити відокремлення від НАК «Нафтогаз України» діяльності з транспортування природного газу (тобто, анбандлінг). 22 листопада НКРЕКП ухвалила рішення про сертифікацію Оператора, а 17 грудня Секретаріат Енергетичного співтовариства погодив сертифікацію. 24 грудня Нацкомісія остаточно ухвалила рішення з 1 січня 2020 року надати ліцензії та сертифікати «Оператора газотранспортної системи України». Так і було вже остаточно утворено Оператора газотранспортної системи України.
Після утворення, ОГТСУ мав 2-рівневу структуру власності, що з 2021 року почало приводити до відкритих конфліктів, оскільки гендиректор та інші директори Оператора не хотіли підпорядковуватись наглядовій раді МГУ. ОГТСУ була дуже прибутковою компанією: так, у 2020 році компанія отримала дохід у розмірі 62 млрд грн, чистої ж виручки –
28 млрд грн.
Тоді директором був Сергій Макогон — посіпака західного капіталу, який в 2000-х
працював в «Morgan Stanley», «Deliotte» і «Microsoft Ukraine», а в 2014 перейшов у «Нафтогаз України».
У вересні-жовтні 2021 року МГУ
підписала контракт з НАКом на викуп Оператора за мінімальною ціною у
50 млрд грн (точної сума тоді ще не було затверджено).
Тепер час вернутись до питання — а для чого взагалі було створено ОГТСУ? Як було зазначено вище, це було компромісом між поглядами західної та української буржуазії на ГТС. Національну буржуазію не влаштовувало, що половину труби (49%) можуть отримати західні корпорації; та більше того, НР МГУ також частково міг контролюватися західним капіталом через своїх представників (про що детальніше було в 1 статті циклу). Тобто, виконавши всі західні умови, український капітал міг втрати контроль над газовою трубою.
Можливо, китайська сторона також впливала на рішення (не забуваємо, що КНР вже співпрацював з Групою «Нафтогаз України» надаючи кредити і тд, нарощуючи тим самим свій вплив), займаючи сторону української буржуазії. В цій боротьбі українському капіталу вдалось зберегти за собою 100% ГТС і фінансовий контроль над ОГТСУ, яку продали МГУ за настільки високу ціну, що остання не могла виплачувати їх і примусила робити це самого Оператора (більше про це буде нижче). Водночас західний капітал вивів український уряд на доріжку реформ газотранспортної системи, поставив в керівництво МГУ і ОГТСУ своїх представників, і, не забуваємо, мав довгостроковий вплив на уряд через кредити, надані Україні ще в кінці 2000-х.
Йдемо далі. Оскільки структура власності Оператора ГТС доводила до конфлікту інтересів, то або одна сторона мусила вийти переможцем, або мусив відбутися компроміс. Але ті, хто уважно читав 1 статтю циклу, добре пам’ятають, що в НР МГУ входили представники західного бізнесу. Так чому між ними і Макогоном могли виникнути конфлікти, якщо вони представляють різні групи західного капіталу? В тому то і річ, що в першу чергу вони є представниками різних груп західного бізнесу, а тому кожна група хотіла нарощувати саме свій вплив; не треба забувати, що в раді Магістральних були й українські представники (які і були основними противниками Макогона), а ОГТСУ в той час паралельно була під фінансовим контролем НАКу, оскільки ще не виплатила йому всю суму відкупу.
Гостра фаза боротьби розпочалась за контроль над ОГТСУ розпочалась в травні 2022 року, коли Макогон разом із консультантами зі Світового банку
запропонували створити наглядову раду ОГТСУ, а МГУ взагалі ліквідувати. Наглядова рада хотіла рішити такий хід Макогона просто звільнивши його і поставити свою людину. На місце старого директора Тетяна Федорова (
член НР МГУ з 2021) хотіла поставити Андрія Хоменка або Сергія Олексієнка — людей, з якими вона працювала в «Укртрансгазі». В цей час Віктор Пінзеник (також член НР МГУ) долучив свого друга по БЮТ Олексія Кучеренка зареєструвати в Раді ТСК через незадовільний фінансовий стан ОГТСУ (хоча незадовільним він був через постійні платежі НАКу для відкупу). В свою чергу міністр енергетики Герман Галущенко висунув свого кандидата в директора Оператора — свого заступника Миколу Колісника, якому було відмовлено, незважаючи на підтримку зі сторони Офісу Президента. Західні представники в НР ніяких активних дій не приймали, напевне, їм підходили усі запропоновані варіанти.
Врешті-решт, 16 вересня 2022 року Сергій Макогон
був звільнений. Тоді ж було зареєстровано декілька законопроектів, які мали вирішити подальшу долю ОГТСУ. Андрій Герус зареєстрував пропозицію Світового банку та колишнього генерального директора Макогона; НР, зі свого боку, провела тендер на 1,19 млн гривень, щоб знайти нового директора; Олексій Кучеренко зареєстрував проект №8068, в якому передбачалось приєднання МГУ до ОГТСУ з інтеграцією наглядової ради першої компанії у другу. Закони від Геруса і Кучеренка не були прийняті, тому керівництво МГУ продовжило шукати нового гендиректора.
Всередині березня 2023 за результатами конкурсу
новим гендиректором ОГТСУ став Дмитро Липпа — висуванець заступника голови Офісу президента Ростислава Шурми. Цікаво, що і Липпа, і Шурма і Пінзеник – пов’язані з Рінатом Ахметовим: Липпа був очільником «Камет-Сталь» олігарха, Шурма — директором «Запоріжсталі» Ахметова, а Пінзеник на своїх колишніх постах приймав закони, які були вигідні ДТЕК. У квітні відбулись й інші кадрові зміни: зі своєї посади звільнився фіндиректор Юлій Кулик, був звільнений головний «закупівельник» компанії, а друга Галущенка Юрія Гапона зробили керівником служби безпеки. Тим самим група Шурми-Галущенка почала займати ключові пости в компанії.
Але 28 липня 2023 року в 2 читанні було
ухвалено законопроект про оптимізацію структури власності Оператора ГТС. Це означало, що корпоративні права компанії переходять до Міненерго; що буде ухвалено новий статут разом з «Energy Community»; а також, що необхідно провести конкурсний відбір для нової НР «Оператору газотранспортної системи України», а МГУ – ліквідувати.
Вже 5 вересня МГУ було ліквідовано. 23 вересня Кабмін передав корпоративні права ОГТСУ Міненерго. 23 жовтня була
сформована нова наглядова рада. 31 жовтня урядом затвердив нову НР, до якої увійшли: незалежні члени Девід Чарльз Девіс (голова комітету з аудиту міжнародної сервісної компанії «Petrofas Limited», яка проектує, будує, керує та обслуговує інфраструктуру нафти, газу, нафтопереробки, нафтохімії та відновлювальних джерел енергії; також Девіс ,– член наглядової ради «Wienerberger AG» (про нього писали в 1 статті циклу), Сергій Коновець (фінансовий директор «Torvell Holding Limited» і колишній член НР АТ «Укрексімбанк») і представник від держави Світлана Гринчук (заступник міністра енергетики Галущенка).
Варто зазначити, що «Оператор ГТС України» має великий вплив на облгази: в січні 2023 року вони були винні Оператору більше
16 млрд грн (а в вересні вже
18,33 млрд грн). Цей борг виник через закупівлю облгазів у ОГТСУ ресурсу ВТВ (виробничо-технологічні витрати) — витрат під час ремонту та аварій. Раніше, коли облгази ще були приватними і належали Фірташу, такі борги часто списували, тобто держава брала ці витрати на себе. Зараз, коли облгази націоналізовуються НАКом, ці борги не переходять разом з ліцензіями, а тому вони залишаються на пустих юридичних особах, через що ОГТСУ просило Кабмін переглянути процес передачі ліцензій, аби борги також перейшли до «Нафтогазу». Та наразі ніяких дій в цьому напрямку не відбувалось.
А тепер до висновків. Через усі ці реформи ми маємо хаос, у якому видобувники газу існують окремо від труб і перекачувальних станцій, з відірваними від усього цього газосховищами. Цим розділенням буржуї маскують проникнення приватного капіталу в сектор і ділять все по шматкам, оскільки з’їсти за один присід всю систему занадто дорого (можна і вдавитись). Правда, враховуючи те, що труба вже не так і потрібна (читайте в минулому розділі), цікаво, а що ж буде далі з системою.