Основою соціалізму Уджама була обрана африканська громада, як головна економічна одиниця Танзанії. Ідеологічно вона виступала як велика сім'я, яка надає взаємодопомогу своїм членам. Ці вільні аграрні об'єднання мали виступити в якостi колгоспів, хоча технологічна відсталість не дозволяла їм бути економічно ефективними. Джуліус Ньєрере робив ставку на село, адже вважав, що розвиток технологій зруйнує традиційний устрій африканського суспільства, разом з чим піде стабільність таких громад. Він припускав, що нестримна урбанізація негативно позначиться на життi суспільства. Була обрана орієнтація економіки, що спирається на внутрішні сили. У країні пройшла масова експропріація промисловості, сільського господарства та зовнішньої торгівлі. Було націоналізовано банки. Також була спроба провести націоналізацію всієї роздрібної торгівлі, але вона не мала успіху.
Все ж таки, сама ідея створення економічно автономних сіл уджамаа ставила під питання доцільність держави. Не кажучи про те, що без упору на велику промисловість неможливе успішне ведення сільського господарства, самі себе села в 250 дворів не здатні забезпечити.
Націоналізація дозволила перенаправити частину коштів на покращення рівня життя місцевого населення. Адже для проведення модернізації сільського господарства та розвитку виробництв були потрібні здебільшого освічені здорові люди. Не обійшлося тут без СРСР, що надав з 1961 по 1991 роки за різними даними від 800 млн. до 2.2 млрд. доларів фінансової допомоги. Також були надані спеціалісти різних областей, техніка, обладнання для сільського господарства, медицини та обробної промисловості. Надавалася гуманітарна допомога під час стихійних лих, голоду та епідемій. Танзанійці отримали можливість проходити навчання у СРСР.
Ці чинники дозволили досягти значних успіхів у науці та освіті. Було ліквідовано неграмотність у країні, яка на момент проголошення революції мала 5% населення із середньою освітою. Держава створила систему середніх шкіл з обов'язковою семирічною освітою та можливістю навчатися у вищих закладах країни та зарубіжжя. Значно зросла кількість науково-технічних кадрів.
Однак Джуліус Ньєрере вважав, що саме соціалістичне село стане кузнею кадрів, у чому він розходиться з марксистсько-ленінською теорією, де наголос робився на пролетаріат. Інтереси робітників визнавалися провідними, хоч населення Російської імперії складалося на 81% із селян. Вся справа у двоїстих інтересах селянства, адже вони є одночасно власниками та робітниками. Також явним відступом від принципів марксизму було визнання релігії позитивним чинником суспільства. Тут Джуліус Ньєрере відкинув основу основ марксизму — матеріалізм. Адже визнання духовного першопричиною всіх процесів спричиняє неминучі помилки. Виразним є заперечення історичного розвидку суспільства, зокрема капіталізм для Ньерере виступає чимось чужорідним для африканців, у яких навiть класової боротьби нiколи не було. Навпаки, вважає, що класична африканська громада — благорозчинення всіх і вся, різновид класового світу. Також вкрай сумнівними виглядають його розрахунки про соціалістичне виховання, мовляв, варто лише захотіти соціалізму і справедливого суспільства. Уджамаа тому є ідеологічно чим завгодно, тільки не марксизмом.
Якщо СРСР позиціонувало себе як країну з диктатурою пролетаріату, то їй не варто було б підтримувати танзанійських народників, навпаки, необхідно було всіляко допомагати місцевим марксистським організаціям розширити вплив і якнайшвидше зробити соціалістичну революцію. Але в ті роки радянська компартія вже стала на шлях переродження, що не могло не вплинути на його зовнішню політику.
Сама націоналізація проводилася у вигляді створення державних корпорацій. У банківському секторі були націоналізовані три британські, два індійські, один голландський, один пакистанський, один африканський і один танзанійський банк. Вони увійшли до складу Національного комерційного банку. Недоторканими залишилися Народний банк Занзібара, Національний кооперативний банк та банк розвитку Танзанії. У 1967 році також були націоналізовані вісім імпортно-експортних фірм та сім борошномельних фірм, пов'язаних з виробництвом продуктів харчування. Для управління ними також було створено Державну торговельну корпорацію. Уряд також заснував Танзанійську сизалеву корпорацію для управління експортом цією сировиною. Була націоналізована єдина англомовна газета The Standard, три олійниці, чотири бавовноочисні заводи та 50% нафтопереробного підприємства. Загалом державними на початку 1980-х років стали 70% видобувних підприємств, 55% транспорту, 40% обробної промисловості, а також уся сфера охорони здоров'я разом із аптеками. У селах уджама була колективна власність на основні засоби виробництва, а їх діяльність підпорядковувалася держплану. Надлишки продукції надходили на місцеві ринки.
В основному націоналізація здійснювалася скупкою акцій компаній, що сильно подешевшали. Як результат — замість купки конкуруючих капіталістів один великий державний капітал. Що також явно не схоже на соціалізм.