Після поразки Радянського союзу в Холодній війні, Сполучені штати усунули свого конкурента, світ на певний час став однополярним. Щоправда, немає нічого такого, що б не розвивалося й не рухалося, у тому числі й історія. Співробітництво Китаю та США дало змогу накопичити капітали як американським, так і китайським компаніям. Постсоціалістична КНР, яка відійшла від марксизму, стала тепер головним конкурентом американського імперіалізму за панування у світі. Промисловість та ВПК Китаю зробили значний ривок, що дало змогу цій країні посісти другу сходинку за показником ВВП. Китай є найбільшим у світі виробником сталі, електроніки, третина всіх промислових роботів, які встановлюються у світі за рік, приходится на КНР. Проект «Один пояс — один шлях» — зона китайського економічного впливу, у рамках якої в період з 2005 р. було інвестовано в економіки понад 150 держав 2,2 трлн доларів (у США цей показник становить 6,1 трлн). За останні двадцять років КНР стала одним із найважливіших світових кредиторів — китайський уряд та його дочірні компанії дали сумарно 1,5 трлн доларів прямих позик та комерційних кредитів. Серед головних боржників КНР: Пакистан (77,3 млрд доларів), Ангола($36,3 млрд), Ефіопія ($7,9 млрд), Кенія ($7,4 млрд), Шрі-Ланка ($6,8 млрд). Такі країни як Джибуті, Ангола, Мальдіви, Лаос, Конго винні Китаю понад 25 % свого ВВП. Журнал Forbes писав, що в рамках проекту «Один пояс — один шлях» сума прихованих боргів країн, які розвиваються перед Китаєм становить $385 мільярдів. В епоху панування фінансового капіталу кредити іноземним державам — чудовий спосіб їх економічно та політично контролювати. Наприклад, якщо країна не в змозі виплатити борг грошима, забрати його можна буде у вигляді активів. Так у 2017 році КНР узяла в оренду в Шрі-Ланки глибоководний порт на 99 років. Експансія китайського капіталу в Африку проходить трохи за іншим сценарієм. Там будуються різні інфраструктурні проекти. Замбія повністю передала КНР енергетичну і транспортну інфраструктуру через борги.
В Україні китайським інвесторам належали 56 % акцій підприємства «Мотор Січ». США хотіли, аби уряд націоналізував завод, щоби він не дістався їхнім конкурентам. Китайські інвестори вимагали через суд $3,6 млрд. Тиском на Зеленського (в тому числі погрозами зупинити постачання зброї), американцям таки вдалося домогтися націоналізації, аби потім передати завод у власність своєї компанії Oriole Capital Group.
Також вивіз капіталу та ще сильніша експлуатація робітників в Африці, Південно-Східній Азії та Латинській Америці дозволили китайським корпораціям трохи підняти рівень життя своїх робітників. Зараз у КНР медицина, освіта та житло переважно приватні, але в деяких сферах економіки зберігається державний контроль.
Як у США так і в Китаї існують компанії-монополісти практично в усіх сферах економіки. Так, наприклад, китайська Sinopec Group веде суперництво з американською ExxonMobil у сфері нафтопереробки, у сфері технологій конкурують Huawei та Apple, у фінансовому секторі — Industrial and Commercial Bank of China і JPMorgan Chase. Журнал Forbes оцінює кількість мільярдерів у США в 735 людей, у Китаї — 607.
З 2018 торгове протистояння Сполучених штатів та КНР загострилося ще сильніше. Обидві сторони почали вводити протекціоністські заходи для захисту економік. Так із січня Дональд Трамп встановив 30 % тариф на ввіз у США сонячних батарей (саме Китай є світовим лідером у їхньому виробництві). На початку квітня було складено список із майже 1300 товарів, мито на ввезення яких із КНР має вирости на 25 %. Серед них електроніка, запчастини для літаків, медичні товари. Цих товарів Америка ввозила із КНР на суму в 50 млрд доларів.
Китай, у свою чергу, ввів мито на м’ясо, фрукти, ягоди, що імпортувалися зі США, на
загальну суму в 3 млрд.
Попри те, що товарообіг США та Китаю станом на 2020 рік становив близько 615 млрд доларів, ці дві держави ведуть справжнє суперництво, особливо у сфері технологій. США прагне захистити свій технологічний суверенітет і тому накладає санкції на китайські компанії (найвідоміший приклад — один із найбільших виробників телекомунікаційного обладнання компанія Huawei). Наслідком з
цього, Сполучені штати також намагаються посилити свій контроль над Європою й ще більше згуртувати союзників із НАТО, аби у вирішальний момент можна було розраховувати на допомогу. Ось чому Байден запроваджував санкції проти Північного потоку-2 та домовлявся із Катаром для постачання газу в ЄС. Саме США є найбільшим експортером газу у світі, але вони стараються не спалювати резерви, а берегти їх, щоби продати за більш вигідною ціною. Якщо катарський чи саудівський газ прийдуть у Європу, це поставить хрест на її самостійній політиці, вона змушена буде підкорятися Америці, оскільки невдоволення простих громадян із приводу тарифів на житлово-комунальні послуги треба буде якось збивати. На цей час Європа все ще залежить від російського газу і змусити її від нього відмовитися — одне із завдань теперішньої війни. РФ, своєю чергою, хоче захистити свій статус експортера, оскільки співпраця із ЄС дає змогу російським олігархам, які мають нафто-газовий бізнес, здобувати значні прибутки.
Як було вже не раз у 20 столітті, конкуренція між монополіями переходить спочатку в торгові війни, висилки дипломатів та взаємні попередження, а потім у фазу збройного конфлікту. Жодна зі сторін не має наміру здаватися й поступатися своїми ринками чи колоніями, де б вони не були.
Прильотом Ненсі Пелосі на Тайвань США здійснили провокацію Китаю. Але чому ж вона залишилася без відповіді? Що ж, Сполучені штати зацікавлені якомога швидше розв’язати збройний конфлікт, на відміну від КНР. Економіка та виробництво Китаю зростають, як і ВПК. Монополії укріплюють позиції та шукають нові ринки збуту, їм ще є куди розширюватись. США намагаються відіграти в Китаю ці простори, аби поширити там свій вплив. Америка створює воєнні союзи, аби провести ескалацію конфлікту, тому що американські монополії не можуть спокійно спостерігати за тим, як їхні конкуренти отримують доступ до нових ресурсів. Ескалація на даний момент більше вигідна США, тому що через рік-два їхній суперник може зайняти ще більше економічного та воєнного простору. Світова економічна криза також пришвидшують війну, оскільки доходи населення падають і соціальне невдоволення зростає, а для того щоби згуртувати людей і відправити простих робітників у м’ясорубку, воєнна загроза є ідеальним виправданням. Правлячий клас руками пролетаріату буде розширювати свій вплив, аби забезпечити собі нові джерела прибутку.