Дійсно, неоліберальна доктрина говорить про необхідність масштабної лібералізації, ніби відкриття ринку знижує рівень трансакційних витрат, більше спонукаючи країн до співпраці, ніж до протекціонізму. Проте, Україна ж в даному випадку входить в процес нееквівалентного обміну, за яким наша держави лиш виступає сировинним донором, постачаючи до Європи сільськогосподарську продукцію та необроблену металургію. Члени ЄС, які використовують в рази більший капітал, обробляють українські матеріали та експортують готовий продукт (виготовлений з української сировини) у вигляді більш технологічних продуктів: автомобілів, станків і т.д. До вищевказаного додається й факт, що лібералізація знищує різного роду торгові бар’єри, які до цього захищали місцевих виробників від іноземних, а тому відкриття ринків прискорить процес поглинання виробництва різного роду ТНК.
Говорячи простимим словами, ЄС виготовляє та продає найбільш технологічні та прибуткові товари у той час, коли Україна поставляє лише сировину для виробництва цих же технологічних товарів. Так за даними держстату на 2021 рік (не бером 2022 рік через війну та її вплив на торгівлю) Україна має наступну торгівельну структуру. Найбільшу долю експорту займають: чорна металургія 20,5% від усього експорту; зернові культури 18,1%; жири та олії тваринного чи рослинного походження 10,2%. В той час найбільше імпортується: палива мінеральні, нафта і продукти її перегонки 19,7% від усього імпорту; машини, обладнання та механізми 19,5%; продукція хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості 13,4%. Тобто статистка підтверджує факт нееквівалентного обміну, за якого Україна постачає «напівфабрикати», з яких інші країни вироблять продукцію із більшою маржею й продають їх до України.
Одним з останніх прикладів стала закупівля рейок для Укрзалізниці у французької компанії «Saarstahl Rail», про що ми писали в одному із випусків
НТК. Раніше, поставником була Ахметівська «Азовсталь», проте власник не зміг про інвестувати в нове виробництво на території України; або ж нішу міг зайняти пан Ярославський на Дніпровському МЗ. Проте, логіка українського капіталу має сировинний характер, а тому будемо просто постачати до Європи метал, з якого нам продадуть нові рейки ( навіть в 2 рази дорожчі за українські).
При цьому, рідні господарства не мають реальних можливостей впливати на ціну продажі, адже все ціноутворення відбувається через посередництво фондових бірж. Умовно кажучи, ціна на сировинні товари визначається незалежно від виробників, а тому посприяти на ціну власного сировинного товару можна лише об’єднавшись з іншими представниками, та встановивши чіткий об’єм потрапляємої на ринок продукції (Найкращій приклад - картель ОПЕК). В той час, як ціноутворення наприклад на техніку умовно визначається витратами на виробництво й заробітну плату, а також анархією виробництва, яка сьогодні перетворилась на крихкий баланс монополій. Таким чином, фондові біржі стають інструментом європейських монополій, що допомагає їм обмежувати вартість сировини, особливо в сезон зібрання урожаю.
До вищевказаних тверджень додається й той факт, що європейські країни регулярно дотують власних виробників, особливо це стосується сільського господарства. Дотаціями займається Європейський фонд аграрних гарантій (EAGF). Так, у 2019 році фонд виплатив 43,81 мільярда євро на субсидування європейських аграріїв, окрім фонду кожна країна додатково дотує власних виробників. Ось, що говорить на дану тему колишній керівник відділу органічного сільського господарства, Міністерства сільського господарства у Північній Рейн-Вестфалії (Німечинна) Вольфганг Нойєрбург: «Як правило, підтримка фермерам надається з декількох джерел: 50% бере на себе ЄС, 30% платить федеральний уряд, а 20% - федеральна земля. І тут ми говоримо про підтримку не лише на 1 га, а й на навчання, консультаційну підтримку, експериментальні дослідження та низку інших напрямів»
Відповідно, дотаційна політика ЄС фактично демпінгує (знижують ціну через конкуренцію) ціну на продукцію українських виробників, змушуючи продавати продукцію дешевше.
Тобто, створюється ілюзія, ніби більш успішна Європа допоможе відсталій Україні, а для цього лише необхідно відкрити ринки. Проте, сама ж Європа змогла досягти економічного розвитку саме вводячи протекціоністські мита та захищаючи власних виробників, в той час, як колоніям насаджувала важливість повного відкриття, а тому сучасна політ-економічна ситуація все більш нагадує неоколоніалізм. В свою чергу, збільшення ВВП, яке пов’язане із лібералізацією торгівлі - це лиш ще більша експлуатація сировинного сектору України, що по своїй логіці є тупиковим вектором розвитку з подальшим посиленням соціально-економічних проблем.
Можливо автор помиляється і ліберальні настанови по відкриттю ринку дійсно взаємовигідні. Проте, проводячи історичну ретроспективу, можемо зробити висновок, що країна закликає до лібералізації ринків, лише за умови, що вона має конкурентну перевагу над іншими субретками світової торгівлі, у випадку втрати переваги дана ж країна схиляється до використання протекціоністських мір. Подібна ситуація відбувається навіть сьогодні, світовий гегемон США протягом кількох десятиліть нав’язував ліберальну політику відкриття ринків, залучав країн до Вашингтонського консенсусу та відправляв своїх «чиказьких хлопчиків» у якості консультантів, що призвело до економічного занепаду ряду латиноамериканських, та пострадянських країн. Наразі США, втрачаючи перевагу, все частіше говорять про необхідність захисту власного бізнесу та його повернення «на батьківщину», натомість вже Китай закликає про важливість відкриття ринків.
Так, адміністрація 45го американського президента Дональда Трампа в 2018 році ввела експортні тарифи в розмірі 25% на сталь та 10% на алюміній для Китаю, Росії, та Японії. Проте, вже скоро дана міра поширилась й на інші країни включно з представниками ЄС. В своєму Твіттері президент, підкреслюючи необхідність ведення тарифав, викладав наступне: «Коли країна (США) втрачає багато мільярдів доларів на торгівлі практично з усіма державами, з якими вона має справу, торговельні війни — це добре, і їх легко виграти. Наприклад, коли ми втратили 100 мільярдів доларів з певною країною, і вони стають симпатичними, більше не торгуйте — ми виграємо багато. Це легко!»
В свою чергу Китай веде пропаганду в сторону поширення глобалізації та лібералізації торгівлі, тому піднебесна прокладає морські та сухопутні шляхи до Європи та інших країн. Перш за все, це виражається в посиленні доктрини «Один пояс один шлях», відповідно до якої, Китай для посилення своєї долі в торгівлі - прокладає логістичні шляхи до ЄС, викупляючи чи контролюючи значні інфраструктурні об’єкти: морські та річкові порти, залізничні дороги, елеватори і т.д. Напрям до лібералізації також прослідковується в промовах китайського лідера – Сі Цзіньпіна. Наприклад, на Давоському форумі 2021р. голова КНР заявив: «Потрібно формувати світову економіку відкритого типу, твердо відстоюючи багатосторонню торговельну систему, не вдаючись до дискримінаційних та ексклюзивних стандартів, правил та механізмів, без створення торгових, інвестиційних та технологічних бар'єрів».
Відповідно до вище сказаного, лібералізація торгівлі чи будь-яка інша політика капіталістичних країн - направлена аж ніяк не на допомогу менш розвинутим державам, а є інструментом для ще більшого поглинання імперіалістичними хижаками тієї чи іншої держави. А тому, лібералізація про яку говорилося вище не посприяє розвитку України, а лиш відкине зайві бар’єри для іноземних монополій.