Оскільки питання з виплатами д/в (додаткових винагород) наразі є доволі проблемним, через постійні затримки виплат та бажання економити на строкових, скоріш за все ваше командування відмовить вам у наданні д/в, зіславшись на те, що, буцімто “бойове завдання, яке виконує частина (підрозділ) не є
бойовим”, чи “що строковикам в цілому
не належить платити 30 тисяч” і т. д. У такому випадку, для захисту своїх прав, військовослужбовець повинен подати рапорт на дію (чи бездіяльність) командира.
Рапорт, який ви будете подавати, необхідно зареєструвати у строєвій частині в/ч. Для надійності, рапорт краще подавати у двох примірниках: один надається безпосередньо командиру в/ч, а інший (на якому ставиться дата та номер реєстрації) ви залишаєте собі. Якщо подавати рапорт особисто немає можливості, то його можна відправити поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення та описом вкладення) на ім'я командира в/ч. До рапорту необхідно також додати підтверджуючі документи, які встановлюють факт виконання військовослужбовцем бойового завдання. Рапорт має розглядатися в строк не довше
1 календарного місяця; а ті, які не потребують додаткового вивчення – невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання.
У випадку відмови командування скласти наказ про виплату додаткової грошової винагороди, потребуйте, щоб командування виклало таку відмову у письмовій формі, зі вказанням причини та посилаючись на норми законодавства, відповідно до яких воно надає відмову. У цьому випадку необхідно підійматися вгору по управлінських сходинках та йти зі скаргою до вищого командування, якому підпорядковується ваш безпосередній командир. У зверненні до вищого командування необхідно вказувати на попередні спроби вирішення цього питання (факт подачі до командування і його відмову, додавати документи згідно з якими вам належить виплатити винагороду).
Паралельно, військовослужбовці можуть подавати рапорти до цивільних органів чи органів військового управління, які займаються вирішенням цих питань, а саме:
- Міністерство оборони;
- оперативне командування Генерального штабу ЗСУ;
- Військова служба правопорядку;
- Командування Медичних Сил ЗСУ;
- Державне бюро розслідувань;
- структурні підрозділи Спеціалізованої військової прокуратури.
Згодом, справа може дійти до суду і, як показує практика,
якщо військовослужбовець зібрав всі необхідні документальні докази, завіренні показання свідків, то справу, скоріш за все, він
виграє. Даний процес може розтягнутися у часі, проте краще докласти трохи зусиль та отримати свої виплати, ніж чекати місяцями, а то й зовсім не отримати заслужених грошей?