Отже, ми, наймані «раби» фірми Сільпо, дошкандибали до війни. Перші дні – паніка! Ніхто не бачить перспектив, не бачить майбутнього. Біля м. Києва стоять війська РФ. Більшість працівників або виїхала з України, або сховалася по селах.
Утім, заробляти гроші підприємці не припинили. Керівництво магазину почало дзвонити кожному, дізнаватися стан кожного працівника. Деякі магазини позачинялися, з інших магазинів перевозять непроданий раніше товар. Наш продовжив працювати. Із бази привозять товар не кожен день, ще й часто не той. Привозять що-небудь, а не те, що потрібно. Наприклад, привезли цілий полет (піддон) соусу 1800 пляшечок по 75 грамів кожна. Однакових! Водночас декілька днів хліба в магазині не було зовсім! Потім тільки білий і не більше ніж два батона в одні руки. Такий логістичний геній у капіталістів. До нашого магазину переводять й прикомандировують залишки трудових колективів ще 2-х магазинів. Вводять нічну комендантську годину. Магазин працює з дев’ятої до сімнадцятої.
Буквально на 3-й день війни керівництво скликає загальні збори. Зачитують нам звернення власника бізнесу, який на ПМЖ у Німеччині з 1998 р. (прим. ред.: власниками «Сільпо» є Роман Чигір та Володомир Костельман. Вони володіють Сільпо через компанію «Fozzy group», яка також пов’язана з банком «Восток» та «Roshen». Ці капіталісти мають багатомільйонні (у доларах США) статки, наживаючись на монополії у сфері ритейлу, банкінгу та агробізнесу): «Ми повинні бути разом! Ми повинні бути патріотами! Ми повинні допомогти один одному»! Зачитують далі: «На період війни працівникам буде надбавка за роботу в розмірі 100% оплати». А в м. Буча вже вибухають снаряди. Кажу при всіх на зборах: «Якщо наш власник такий патріот, то нехай сідає в Бучі в окоп! Хай патріотично захищає свою ж власність! А з Німеччини з його баблом і я можу бути патріотом»!
Отже, перші дні війни були позаду і фірма оговталась. Ланцюжки поставок з горем пополам відновились. Асортимент відновився майже весь. І головне для фірми – «кріпаки» не розбігаються, є кому батракувати! Пани все думають: «Як же повернути втрачене, тобто заробити більше, аніж було збитків? Та ще й подвоїти капітали, а краще потроїти»!
Час комендантської години зменшили, проте вона досі залишалася, а тому цілодобову роботу не відновити, а штат скорочувати ще тоді не дозволяла держава (це було до прийняття закону №2136). Усе ж таки можна відкрити магазин із 8-ми ранку, але багато годин, в які раніше змушували горбатитися на фірму, тепер випадали з графіку через комендантську годину. Якщо працівник приходить, а магазин зачинений (комендантська година), то то діє така законодавча форма: «Вимушений прогул не за вини працівника» – (положення КЗпП)! Вийшло, що працівники сидять удома, а їм платять 2/3 від середнього заробітку. Щоби цього не платити, Сільпо вимусило нас «добровільно» написати, що ми всі хочемо працювати всього 1/4 ставки. Це аби на одну ставку помістити аж 4-х працівників! У результаті кожному дістались усього 44 години в місяць робочих. Нічні зміни відсутні! Після закриття магазину залишається тільки охорона. Але! Через порушення поставок товарів – на складі «український національний безлад» (не плутати із «русским национальным бардаком»), магазин почав працювати з 8 по 19-ту, а потім і до 22-х. Маємо 14 годин на зміну! Отже, всього три зміни в день. А днів то в місяці не менше тридцяти, відповідно, на задоволення всіх потреб складу необхідно мінімум десять вантажників на магазин. А штат скорочено вже до трьох!
Як же власнику ще зекономити на зарплатні (та сама оптимізація)? А нехай вантажник приходить не на 8-у, а на 9-у ранку. І працює до 18-ї. Приїздить товар рано (у 8), або після 18-ї. Охоронець відкриває ворота, а вантажника-то немає! Адміністратор магазину йому говорить: «Ти що, не мужик? Не можеш витягнуть піддон з машини»? Раз витяг замість вантажника, завтра ще раз – і так багато разів повторювалося, що дало поштовх до народження ідеї: «Нехай вантажник працює всього до 15-ї»! А навіщо взагалі аж 3 вантажника? Уже «оптимізували» посаду вантажника до 2-х чоловік по 0/5 ставки! Третій – зайвий! Тепер хочуть зробити посаду всього одного вантажника на весь магазин!!! А коли нема вантажника, то виконувати розвантажувальні та навантажувальні роботи мусить охорона! Ще й безкоштовно!! І працівники самі «погодились»!!!
Наведу ще один приклад економії: до війни в Сільпо була доплата 10% за «гіпермаркет», тобто коли працюєш у дуже великому магазині. Та ще й була «замануха», що називалася «приведи друга»: приводиш когось, той «хтось» працює 3 місяці, після цього ти отримуєш 600 гривень додатково, за кожного приведеного. А коли приведеш студента вишу стаціонару і він пропрацює один місяць, ти отримуєш аж 750 гривень плюс знижки на деякі продукти місцевої кулінарії (салати, що робляться в магазині і т. д.). Усі ці «заманухи» скасували!
Таким чином, підсумовуючи, за 20 років діяльності магазину весь час капітал проводив політику скорочень, оптимізацій, обману, а під час війни розкрив свою сутність до кінця. За 20 років з 6 вантажників до 1. Люди мають виконувати чужі обов'язки – безкоштовно. Страх втратити роботу, мовчання та ігорування експлуатації призвели працівників Сільпо до положення не просто найманих «рабів», а звичайних гвинтиків у корпоративній системі фірми. Нас можуть викинути на вулицю в будь-який момент задля збільшення прибутків двох-трьох олігархів. На один гвинтик дається максимальне навантаження, аж поки той не зламається під тиском гніту. А потім вставлять новий. Бо ж не за рахунок панів-власників «виховують» майбутніх рабів? Ось така вона, «оптимізація»!