Для розуміння того, чому насіння закордонної селекції вичавлює вітчизняне з ринку, треба зрозуміти, що таке сорт і гібрид та яка різниця у виробництві насіння цих двох категорій.
Сорт — це штучно відібрана популяція (група) рослин у межі одного виду, яку відрізняють за ознаками від інших рослин свого виду та яка здатна до свого відтворення.
Гібрид — це створена методом схрещування популяція (група) рослин у межі одного виду, яку відрізняють за ознаками від інших рослин свого виду та яка вже не здатна до свого відтворення.
Сорт отримується шляхом багаторазового природного перехрещення між дібраними рослинами. Перехрещування продовжується доти, поки не отримується однорідна популяція з необхідними ознаками, або необхідним набором генів, що здатна до самовідтворення. Це може продовжуватися п’ять, десять і більше років, у той час як для отримання гібрида може вистачити і двох років, оскільки гібрид отримується за допомогою одноразового перезапилення двох груп рослин (інколи більше) та потребує для свого отримання лише великої кількості кваліфікованих працівників і площ під селекцію. Дуже важливо також те, що гібрид має більшу врожайність, а сорти мають більшу стійкість до негативних умов та пристосованість до умов вирощування.
Як підсумок, зведемо все до того, що гібридне насіння дає більший врожай, але для свого виробництва потребує багато праці, великих площ, хоча його розробка не потребує багато часу, а сорти потребують багато часу, незначних (порівняно) трудовитрат, вони більш стійкі та їхнє насіння можна розмножити.
Через це вітчизняна селекція майже весь час свого існування займалася саме створенням сортів,
винятком є лише селекція кукурудзи, коли приблизно в середині 1970-х років Всесоюзний науково-дослідницький інститут кукурудзи (сучасний Інститут зернових культур) почав паралельно з розробкою сортів розробку й гібридів.
Це і є відповіддю на питання, чому сертифіковане насіння пшениці більш ніж на 60% вітчизняне, та чому є можливим забезпечення всіх потреб такою малою кількістю виробленої продукції, оскільки створення гібридної пшениці – дуже важка справа, і тому більшість насіння сортове. Сорти іноземної селекції погано пристосовані до вітчизняних умов вирощування, і навіть якщо дають більший врожай, то мають значно нижчу якість зерна [6]. Водночас кукурудза та соняшник дуже прості в гібридизації. Значна перевага іноземних гібридів у врожайності й забезпечила витіснення вітчизняних сортів. Лише завдяки розробкам ІЗК та ВНІС за вітчизняними гібридами залишається 30% ринку.
Але навіть ті позиції, що є наразі, потрохи втрачаються через те, що селекція нових сортів та гібридів потребує висококваліфікованих кадрів та великих витрат на науку, бо саме вчені-агрономи, аспіранти, доктори філософії з агрономії, доктори сільськогосподарських наук створюють нові сорти та гібриди, а фінансування на науку та її престиж із кожним роком все менше і менше. Внаслідок чого кількість науковців, а відповідно також нових конкурентоспроможних сортів та гібридів, зменшується.
Важливим чинником повзучого захоплення ринку є перенесення іноземними компаніями виробництва насіння до України. Перенесення виробництв стосується не лише вирощування насіння, а також його селекції, для чого іноземні компанії будують науково-дослідницькі та селекційні станції. Створені на станціях гібриди та сорти пристосовані до вітчизняних умов, тому відповідно можуть сильніше посувати вітчизняні сорти.
Для забезпечення цих установ висококваліфікованими кадрами такі компанії, як Syngenta, BASF, BAYERN, DuPont Pioneer та ін. співпрацюють із вітчизняними агрономічними ВНЗ. Наприклад, Syngenta з 2018 року щільно співпрацює з ДДАЕУ [15] для заманювання до себе найбільш перспективних зі студентів. Це дає змогу вбити двох зайців одним пострілом, послабити вітчизняну науку та зменшити витрати з оплати праці.
Наразі ми маємо порочне коло, що веде до занепаду української селекції та насінництва: чим менше сортів, тим менше грошей на розробку нових сортів, тим менше нових сортів. Якщо це коло не розірвати, воно призведе до занепаду вітчизняної селекції або навіть її повного знищення. Наслідками втрати власного насінництва стане те, що ціни на насіннєвий матеріал підвищаться у 2-3, або навіть більше, рази. Наші іноземні «партнери», через продаж насіння та ціни на нього, зможуть безпосередньо впливати на те, скільки й чого сіється та висаджується. Це призведе до швидкої монополізації аграрного сектору через розорення малих фермерських господарств та деградації агрокультури (недотримання сівозмін) через зменшення кількості рентабельних польових культур до 5-6, насамперед
найбільш виснажливих для ґрунту, таких як соя, соняшник та рапс.