Але ж мінеральні добрива все одно вносять, чому? Бо їх можна використовувати не як основну сировину для виробництва продукції, а як додаткову, підвищуючи врожай і продовжуючи виснажувати землю. За такого використання приблизно 60 % добрив засіються безпосередньо рослинами, 2–10 % розчиняються в повітрі, а залишок засвоюється ґрунтом.
Дехто спитає — чи повністю мінеральні добрива компенсують винос поживних речовин? Ні та ніколи не зможуть, оскільки головним елементом родючості ґрунту є суміш органічних речовин під назвою гумус. Саме насиченість цими речовинами й виділяла раніше українські чорноземи серед усіх інших типів ґрунтів.
Роль гумусу, з одного боку, схожа з роллю цементу в цегляній кладці, бо він «склеює» материнську породу з поживними речовинами. З іншого боку, він відіграє роль розчинника, переводячи поживні речовини зі зв’язаних у доступні для рослин форми. До того ж він є важливим джерелом азоту.
Коли явище чорноземів було відкрито наукою, вміст гумусу в них складав 8–12 %, на разі в найбільш родючих землях вміст цих речовин становить 5–6 % за приблизними підрахунками. Деякі вчені вважають, що ці дані завищені та вміст гумусу наразі не перевищує 4,5 %.
Але чим можна компенсувати винос гумусу? Відповідь — органічними добривами, а саме гній, перегній, мул, компост та торф. Найкращим є саме гній та перегній, оскільки вони не тільки збільшують кількість органічних речовин у ґрунті, що сприяє відновленню вмісту гумусу, а є ще й цінним джерелом азоту, фосфору та калію. На один гектар бажано вносити 6,5 тонн або 20 тонн перегною раз у 3–5 років. Але для гною та перегною потрібне розвинуте тваринництво, якого наразі в Україні немає. Торф – ресурс, що використовують для опалення в умовах дефіциту інших видів палива. Мул можливо добувати лише як побічний продукт реконструкції русел річок та каналів. Компост потребує часу та рослинних решток, що треба вивезти з поля для того, щоби потім повернутися назад у новому вигляді. Хтось згадає про пташиний послід, але він за ефектом та способом застосування не відрізняється від аміачної селітри. Причина в малому вмісті складних органічних сполук та великій кількості азоту.
Найбільш реальним на даний момент є використання сидератних посівів. Сидерати — це посіви, з яких згорюються в ґрунт до досягнення стиглості та компостуються в самому полі. Головний їхній недолік – потреба виділення місця в сівозміні. Тут і починаються проблеми з другим законом сільського господарства.
Закон плодозміни — найбільший врожай культури дають при почерговому вирощуванні без повторних посівів. Його принцип полягає в тому, що кожна культура по-своєму впливає на ґрунт, має перелік характерних лише для неї хвороб, шкідників та бур’янів. Саме закон плодозміни лежить в основі такого прийому, як сівозміна.
Наукове визначення сівозміни таке: сівозміна — це чергування вирощуваних культур у просторі та часі. Тобто всі поля розбиваються на певну кількість приблизно однакових ділянок, бажано кратну кількості культур у сівозміні (видів рослин + чистий пар). У схемі сівозміни кожну рослину в послідовності називають ланкою. Найважливіша ланка сівозміни — пар. Пар це ділянка землі, поле, з яким переорюють і залишають не засіяним, або засівають культурою, що орють ґрунт. Перший вид називається чистим, або чорним, а другий зайнятим. Послідовність ланок сівозміни прийнято починати пару. Пар дозволяє землі відпочити та відновитись за рахунок розпаду рослинних решток та накопичити вологу в ґрунті для наступних культур. Також це потрібно для рознесення збору сівби та збору врожаю в часі, завдяки чому потрібно одночасно менше техніки та людей. Для повного розуміння як виглядає сівозміна, наведено таблицю нижче.