Мобілізація чоловіків до 25 років — колізія у законодавстві, яка грає на руку «рідним керманичам»

Час читання ~ 14 хвилин
Ситуація на фронті неухильно погіршується, що змушує наших «рідних керманичів» щось робити, а чисельна перевага РФ у живій силі все гостріше ставить питання про мобілізацію. Як ми знаємо, відчизняні чиновники вже достатньо давно почали активно боротися зі слабкими темпами мобілізації — результатом стало прийняття закону про її посилення та зниження верхньої межі призовного віку з 27 до 25 років. Але ж, як ми бачимо, ситуацію це не врятувало, а, отже, тепер потреби фронту будуть тільки зростати — у тому числі й у бійцях. Один із варіантів — подальше зниження віку призовників, причому деякі вже прямо заявляють, що потрібно знижувати його до 20, а то й зовсім до 18 років. Що цікаво, про зниження віку для мобілізації заговорили і західні «партнери», а це вже досить тривожний дзвіночок для величезної кількості людей, яких поки що не можна призвати на смерть за інтереси вітчизняних олігархів... чи все-таки можна? Спробуємо з'ясувати.

Досить цікаву для нашої теми заяву зробив одеський ТЦК. Там мобілізацію чоловіків до 25 років назвали у повній мірі законною. Здавалося б, як же так? Призовний вік — до 25 років, як можуть мобілізувати до його досягнення? Скажімо так: буржуазне право і законодавство передбачило лазівку, через яку це можна зробити цілком законно, без будь-якого порушення законодавства України.

Для того, щоб розібратися в цій «схемі», нам треба буде звернутися до низки нормативних актів, а також не забути про статтю юриста LCF Law Group, молодшого лейтенанта запасу Володимира Романчука. Достатньо цікавим аспектом є введення базової військової підготовки замість строкової служби, передбаченої статтею 10-1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу». Навіщо її ввели? Відповідь досить проста. Наскільки відомо, призову на строкову службу під час військового стану немає, і всі чоловіки від 18 до 25 років мають статус призовників, що не дає можливості їх мобілізувати, а коли буде запроваджено базову військову підготовку (яка вводиться як у вишах, так і в спеціальних центрах ЗСУ), то всі, хто її пройшов, матимуть статус вже не призовників, а військовозобов'язаних. Причому, ця базова військова підготовка може проводитись і під час війни — у цьому випадку термін її проходження скорочується. Хоча ч. 5 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і каже про те, що чоловіки, які пройшли цю підготовку, призиватись не будуть, це все ще створює ще одну лазівку для мобілізації — на випадок погіршення ситуації на фронті. Тому такі «гарантії» від «Нашої з вами» держави не викликають великої довіри. Також існують певні групи людей, які підлягають мобілізації до досягнення 25 років: чоловіки, які вже пройшли строкову службу у мирний час, чоловіки, які закінчили військовий навчальний заклад чи військову кафедру та отримали військово-облікову спеціальність, а також, що найцікавіше і що є основною причиною мобілізації чоловіків до 25 років — ситуація, коли людину визнали непридатною у мирний час, але обмежено придатною у воєнний час (таким людям видається тимчасове посвідчення військовозобов’язаного). Нагадаємо, що таку категорію людей, як «обмежено придатні» скасували, є лише «не придатний», «придатний» і «придатний для певного виду робіт». Саме це положення і дозволяє мобілізувати хлопців віком до 25 років. І саме тому вони є військовозобов'язаними навіть без проходження строкової служби та досягнення 25-річного віку. «Непридатний у мирний час, але обмежено придатний у воєнний повністю не втрачають статус особи, яка має відношення до військової служби, а потрапляють в категорію військовозобов’язаних » — каже юрист Наталія Гнатик. Щоб не бути голослівними, ми розберемо два реальні випадки мобілізації хлопців до 25 років. Адже, як виявилось, така практика в роботі ТЦК стає все більш розповсюдженою.

Перший випадок стався 6 червня 2024 року з двома братами, Вадимом та Русланом Ящук. Уточнімо, що хлопцям було на той момент по 19 років. За словами їхньої матері, випадок стався у Чернівецькій області, де хлопці вирішили сходити на рибалку, при цьому маючи з собою дозвіл на перебування у прикордонній зоні. Незважаючи на це їх спіткала та ж доля, що й тисячі наших співвітчизників. Їх затримали прикордонники, і вже близько 15:00 вони перебували у смт Глибокая у місцевому відділенні ТЦК. Коли брати перестали виходити на зв'язок, батьки звернулися до поліції, яка через прикордонників зв'язалася з місцевим ТЦК, у якому повідомили, що у хлопців забрали телефони, а самі вони в казармі — приїхати до них не можна. Як стало відомо пізніше, одного з братів — Руслана все ж таки відпустили, а другого відправили на проходження військово-лікарської комісії (далі — ВЛК). Насправді від «лікарського» там було небагато: за словами матері хлопця, йому лише зробили кардіограму, але пообіцяли відправити на повторну комісію до Львова (що виявилося брехнею, оскільки незабаром було заявлено, що Вадим нібито підписав свою згоду з результатом ВЛК). І саме тому, коли приїхали забирати Руслана, другий хлопець уже був на полігоні в Рівненській області. Чому ж вийшло так, що одного відправили на службу, а другого відпустили? Справа тут у тих найтонших аспектах, колізіях — називайте як хочете — які дозволяють мобілізувати хлопців уже з 18 років. Руслан отримав звичайне приписне посвідчення, а ось Вадим мав тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, оскільки його визнали непридатним у мирний час і обмежено придатним у воєнний. Таким чином, брати мали абсолютно різні статуси. Руслан був призовником, яких не призивають до 25 років, а Вадим був уже військовозобов'язаним і тому підлягав мобілізації без урахування вікового обмеження. Саме тимчасове посвідчення військовозобов'язаного дало повне право працівникам ТЦК мобілізувати хлопця та відправити на полігон.

Інший випадок стався із 21-річним Назарієм Деруном у Тульчині. Йому було вручено повістку на початку 2024 року, а 18 квітня на вулиці його зустріли працівники ТЦК, почалася словесна суперечка. Як стало відомо, Назарій навіть написав на співробітників ТЦК заяву до поліції, звинувачуючи їх у погрозах. Зрештою хлопця наздогнала бусифікація, і його силою доставили до місцевого ТЦК, після чого змусили проходити комісію. Дуже цікаві тут свідчення матері. Вона стверджує, що у хлопця забрали телефон, видалили відео конфліктів зі співробітниками ТЦК, забрали гроші (1000 гривень, з яких повернули лише 35) та всі документи. Самому хлопцеві погрожували, обіцяючи пришити справу про колабораціонізм, погрожували у тому числі зброєю. Ну і має бути очевидним, що в таких умовах результати ВЛК навряд чи можуть бути об'єктивними, тому хлопця було визнано придатним і відправлено до однієї з військових частин. Після прибуття до частини його змусили підписати військовий квиток та повідомили, що після 35 днів підготовки їх відправлять на війну. Думаємо, не варто навіть згадувати, що цей термін вкрай малий для того, щоб набути адекватних навичок та підвищити свій шанс на виживання в зоні бойових дій. Навіть та сама базова військова підготовка у воєннийй час триває не менше 3 місяців. І причина мобілізації тут така сама, як і з двома братами: Назарія було визнано непридатним у мирний час і обмежено придатним у воєнний, з отриманням тимчасового посвідчення військовозобов'язаного (ця причина його отримання — найчастіша). Здобутий таким чином статус військовозобов'язаного дозволяє цілком законно відправити хлопця на фронт — помирати за інтереси українських олігархів.

Чому все це відбувається? Як пояснює Судово-юридична газета, подібні ситуації виникають через колізії в «законодавстві». Не передбачено порядок зняття визнаних раніше обмежено придатними осіб віком до 25 років з обліку військовозобов'язаних та постановки їх на облік зі статусом призовників. Згідно з логікою речей, має діяти загальна норма про вік, але насправді все далеко не так гладко, і норму цю можна цілком законно обійти. Нагадаємо, що до 25 років не підлягають призову військовозобов'язані, які пройшли базову військову підготовку, проте що робити тим, хто її не пройшов, не сказано. Відповідно до абзацу 5 ч. 10 ст. 14 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» всі, хто мав статус непридатного у мирний час та обмежено придатного у воєнний, було переведено на облік вже зі статусом не призовників, а військовозобов'язаних. Так було у старій редакції цього закону. Але, як відомо, статус «обмежено придатний» було ліквідовано, і з 5 абзацу ч. 10 ст. 14 було вилучено слова «у мирний час, обмежено придатний, у воєнний час підлягає взяттю на військовий облік військовозобов’язаних». Але що цікаво, відповідно до ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», громадяни до 25 років, які були визнані придатними, мають бути переведені на військовий облік уже у статусі призовників. А це означає, що ці громадяни мають можливість уникнути мобілізації до 25 років. І ось, здавалося б, бажаний порятунок, але на практиці все діє далеко не так. Через колізію, що виникла, фактично не виконується положення статті 37, яка вказує, що придатні до військової служби чоловіки молодше 25 років повинні отримати статус призовників, які не підлягають мобілізації до досягнення ними 25 років. Але оскільки не передбачено порядку переведення зі статусу військовозобов'язаного у статус призовника — адже простої вказівки недостатньо, переведення не можна здійснити, якщо для цього не передбачена процедура — то всі шанси уникнути чоловікам до 25 років у зоні ризику мобілізації зводяться на нівець. Але тут важливо відзначити, що швидше за все подібна колізія була цілеспрямованою. А все тому, що право як надбудовне явище покликане служити правлячому класу і обслуговувати його інтереси. Нашою країною керують олігархи, і саме за їхні капітали нині проливається кров наших співвітчизників. І продовження війни — саме у їхніх інтересах. А без нормального забезпечення фронту солдатами вони не відстоять свої мільярди перед натиском «орків». Це дає всі підстави вважати, що такі колізії не зовсім випадкові.

Цілком закономірно постає питання: що робити в подібних ситуаціях нам, простим людям? Насправді сказати складно. Адже незважаючи на всю, здавалося б, незаконність такої мобілізації, вона проводиться виключно в рамках закону. Цікаво, що такі «колізії» вже були помічені й «рідними керманичами», і деякі депутати вже робили спроби просунути законопроект, який би їх усунув. І що з цього вийшло, як ви вважаєте? Міноборони та Генштаб блокували ці ініціативи. Воно й зрозуміло — втрачати таку зручну лазівку було б неприпустимо. Причому робилося це все напряму, Міноборони і Генштаб навіть не намагалися якось прикриватися, а говорили все в лоб. Аргументація полягала в тому, що в Україні спостерігається тенденція до погіршення кількості та якості мобілізаційного ресурсу, а запропоновані поправки в законопроектах просто дадуть великій кількості людей відстрочку — в умовах збройної агресії подібні рішення лише погіршать становище та зашкодять мобілізаційному ресурсу. Але незважаючи на всі спроби Міноборони провалити подібні законопроекти, черговий доопрацьований законопроект все ж таки був внесений Комітетом з національної безпеки на розгляд: «військовозобов’язані, які на день набрання чинності Законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21 березня 2024 року №3621-IX перебували на військовому обліку військовозобов’язаних як такі, що за станом здоров’я визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, – не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до досягнення ними 25-річного віку. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою», — каже доопрацьований законопроект. І це дуже цікаво, адже він ліквідує ту саму правову колізію, що дозволяє мобілізувати хлопців із 18-річного віку. Тож просування в цьому напрямку все ж таки є: незважаючи на численні доопрацювання та спроби ухвалити законопроект, який забороняє мобілізацію до 25 років, його врешті-решт було прийнято. Але тут важливо зазначити, що його положення «поки що були прийняті лише за основу», тому скільки ще чекати, поки усунуть цю колізію в законі — невідомо.

Поки що, до ухвалення та подальшого набрання чинності законом, який заборонить мобілізацію чоловіків до 25 років, протистояти ТЦК у правовому полі досить проблематично. Єдине, що нам варто пам'ятати, це те, що буржуазне право покликане обслуговувати інтереси капіталу і в разі потреби буде змінене далеко не на користь пролетаріату. Саме тому виникає гостра потреба у включенні у революційну боротьбу дедалі більшої кількості людей. Тільки шляхом революційної діяльності ми здатні зробити якісний перехід із царства необхідності у царство свободи. Тільки від нас із вами залежить наше майбутнє та майбутнє наступних поколінь.

Що ж стосується юридичних моментів, правової системи, законодавства та труднощів, з якими ви стикаєтеся у зв'язку з цим, то ви можете звертатися до бота зворотного зв'язку за допомогою від наших юристів.
1 жовтня, 2024

Автор: S К
Made on
Tilda