Мобілізація 2.0. Огляд законопроекту №10449

Час читання ~ 24 хвилини
Ця стаття присвячена законопроекту №10449 – наступнику законопроекту №10378 з питань “покращення мобілізації” – та значенню цього документу в юридичному сенсі.

Сам цей закон перетворився на головну тему в українському медіапросторі і значно перекриває будь-які репортажі з фронту. Коментарі депутатів та заяви міністрів через тг-канали відразу переходять в обговорення серед пересічних громадян. Останній раз законотворчий процес привертав стільки уваги в період відкриття ринку землі. Але не лише очікування та баталії в коментах супроводжують процес прийняття закону.

Поки по всій країні розгорталася машина могилізації з використанням особливих методів мотивації від ТЦК, мешканці села Космач на Івано-Франківщині вирішили не просто скиглити та ридати. Вони просто відмовилися гинути бог зна за що на практиці: на в'їздах у село організували патрулі з місцевих жителів і зупинили автівку з жінкою та дитиною, оскільки вважали, що жінка є навідницею ТЦК. Треба сказати, що для жителів Західної України досвід організованого спротиву мобілізації не новий. Ще в 2014 році в цьому регіоні народ виражав своє небажання вмирати на Донбасі за статки олігархів не ниттям у Фейсбуці, а мітингами та протестами. І про це варто пам'ятати гордовитому “східнякові”, коли він наступний раз захоче покепкувати з “недолугих рагулів” та “смерекоголових бандерівців”. Адже не стільки стопами Бандери, скільки стопами Козланюка, Волощака та Галана крокують трударі Західної України.

Один лише аналіз цього епізоду боротьби трударів проти свавілля влади гідний був би цілої статті, але ми маємо, на жаль, замало інформації. Можемо констатувати лише м'яку реакцію влади і те, що вона не пішла і не могла піти на жорсткі репресії. Вкид про Майдан-3 змусив забути події в далекому селі в Галичині. Водночас ми мусимо зазначити, що у великих містах така тактика спротиву не є можливою, оскільки там більша концентрація правоохоронців й інших наймитів держави, які можуть здійснювати терор проти незгодних.

Також слід додати, що, попри гучні заголовки в новинах, ця подія не змінила ситуації в її сутності. Одне село чи навіть кілька десятків сіл ніяк не зупинять велику та добре організовану систему і будуть задушені, якщо продовжать стояти на своєму.

До того ж у влади є, так би мовити, “союзники” серед родичів уже мобілізованих. Обманом правлячий клас нацьковує жінок, чоловіки яких опинилися в окопах, на тих, кого ще не спіткала така доля. Вони навіть проводять “мітинги” з вимогою мобілізувати більше “ухилянтів”. Що добряче побитий “ухилянт” якщо не втече з країни, то втече з фронту і стане ще однією жертвою “епідемії СЗЧ”, то таких жінок не хвилює. Маємо надію, що наша стаття дасть вам, читачам, декілька аргументів для контрагітації таких персон.

Зрештою, треба сказати, що не один трудовий люд проти нового закону. Аж цілісінька Європейська бізнес-асоціація виступила проти нового закону, адже той “є копією законопроєкту №10378, щодо якого бізнес уже висловлював занепокоєння, зокрема тому, що він містив ознаки порушення Конституції України та міг мати негативні наслідки для економіки. Тому, на переконання ЄБА, законопроєкт не можна приймати, а потрібно ще раз свідомо підійти до його доопрацювання – аби не зупинити роботу країни”. Зупинити роботу країни – що б ці слова не значили, але найбільші бізнесмени не хочуть, аби лояльних та цінних працівників у них забрало ТЦК. І це створює ще одну серйозну проблему для депутатів, які мають і допомогти ТЦК та генералам знайти більше живої сили, і дати бізнесменам далі гарно заробляти, купляючи робочу силу. Адже якщо останньої буде дефіцит, то чесні підприємці будуть змушені піднімати зарплату та навіть, можливо, з'являться умови для страйків. А це точно “європейським” бізнесменам не треба.

Загальні ж протиріччя мобілізації ми описали в нашому відео, яке і радимо переглянути, якщо потребуєте більше контексту. А тепер почнемо розгляд самого законопроекту, згадавши недавні новини з метою відтворення атмосфери його написання.

Тоді, наприкінці грудня, можливо, ви бачили рілси, де українці стають у кілометрові черги за кордоном у консульство, або де українців не випускають за кордон, незважаючи на наявність потрібних документів про підстави для безперешкодного пропуску за межі України (чи то інвалідність, чи то опікунство, чи то багатодітність). Найбільш скандальними тоді були наміри керівництва країни починати мобілізовувати інвалідів третьої групи, тобто людей навіть іноді без певних внутрішніх органів.

Тоді, через усю скандальність законопроекту, його скасували та пообіцяли зробити новий законопроект, “значно кращий”. А він дуже потрібен державі, адже на тлі затягування війни та безрезультатного контрнаступу було лише питанням часу, коли державі знадобиться “людський матеріал” для продовження війни, особливо в умовах, коли наші західні “союзники” не постачають зброю в достатній кількості, а батьківщина навіть власних патронів не виробляє. Отже, завалювати противника “гарматним м'ясом” – єдиний можливий спосіб продовження війни.

Та після двох років бійні треба ж якось набрати ще чи 230 тисяч, чи 250 тисяч – у кабінетах ще не рішили – для захисту кишень олігархів. Тому було внесено новий законопроект про посилення мобілізації та скасування ряду непризовних категорій.

СИТУАЦІЯ НА КОРДОНІ ТА ЗА КОРДОНОМ

Хоча законопроект – це далеко ще не закон, діяти наша влада почала одразу. Святковим подарунком до Нового року для тисяч українців стала неможливість перетинати кордон або навіть висаджування з потягу. При цьому, так як наважитись на перетин кордону можуть здебільшого або інваліди, або люди з інвалідами, то фактично наші браві прикордонники виганяли на мороз інвалідів.

Ось вона, боротьба з ухилянтами! Треба солідарність з військовими на фронті, а не ікру жерти за кордоном!

Формально ДПСУ не має легальних підстав для таких контролів, але хто ж її зупинить. Прикордонникам надали владу, а зловживання владою, це, напевно, як корупція – тому і сюди поширюється позиція нашого президента, що журналістам писати про таке не варто. Не на часі.

Інша клоунада почалась у консульствах нашої держави за кордоном. Адже, згідно із законопроектом, усі консульські послуги будуть надаватися лише за умови ставання на військовий облік. А це означає, наприклад, що будь-який прострочений паспорт не зможе бути оновленим. Що в свою чергу означає, що наш співвітчизник втратить документ, який дозволяє йому перебувати за кордоном. Тобто він перейде в категорію нелегалів, а там і до депортації до вітчизни близько, а на батьківщині близько до мобілізації на фронт. Особливо страхітно становиться, коли знати, що Естонія вже висловила свою готовність видавати “ухилянтів” навіть з легальним статусом.

МОТИВАЦІЯ ЗАКОНОПРОЕКТУ

До кожного законопроекту додають також “пояснювальну записку”, в якій передусім пишуть мотивацію законопроекту. То ми вирішили дізнатись, як же ж офіційно аргументують політики цей документ у письмовому вигляді, та знайшли там наступне:

“[…] держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей;”

Отже, фіксуємо, цей закон у першу чергу про “соціальний захист військових ЗСУ” – та будемо пам'ятати про це протягом читання всіх положень “покращеного” закону.

Іще один важливий аспект мотивації:

“У зв'язку з триваючою військовою агресією російської федерації проти України, нарощування зусиль агресора щодо подальшого захоплення території нашої держави, постало питання щодо удосконалення механізмів проведення заходів мобілізації для залучення більшої кількості населення, бажаючого стати на захист суверенітету і територіальної цілісності України [...]”

Почекайте, почекайте – “бажаючого”? А ми думали, що добровольці скінчилися, тому-то в нас ТЦК у бусіки перехожих і хапають. Насправді ж стоїть ціль зібрати армію добровольців, які лише через “неправильні закони” не можуть доєднатись до лав ЗСУ! Напевно, це все були підступи Залужного, а тому після його звільнення війна зараз я-я-як піде!

Забігаючи трохи наперед, у цій “пояснювальній записці” також є пункт “запобігання корупції”, де автори заявляють, що “у проекті Закону немає правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень”.

Та ось біда, законопроект підлягає перевірці – “антикорупційній експертизі” – і вона написала звіт на 6 сторінок, описуючи НОВІ корупційні схеми, які створяться цим законопроектом. Тобто навіть державному органу зрозуміло, як все погано. Та особливо цікаве тут те, що така ж експертиза була надана законопроекту ще в грудні, і вже тоді фактично всі загрозливі пункти, що збереглися й дотепер, були визначені. Тим не менш депутати не тільки не прибрали ці проблеми за півтора місяця праці – вони ще й проголосували за скорочення строку для прийняття “покращеного” закону, що зменшить можливості знайти та прибрати навіть самі явні проблеми.

РЕМАРКА З ПРИВОДУ ШТРАФІВ

Через всю дикість законопроектів про мобілізацію всі вже й забули, що у грудні додатково подавався законопроект “щодо посилення відповідальності за військові правопорушення”. Можливо, хтось навіть вирішив, що раз відкликали “поганий” законопроект про мобілізацію, то й цей відкликали. Проте ні, нічого такого не трапилося, а це важливо, бо не забули про нього не тільки рфушники, але й депутати – бо вже 5 лютого з приводу цього законопроекту засідала “бюджетна комісія”.

Сама комісія нам цікава лише тим, що в когось офігенна робота – вони проаналізували, що якщо підвищити штрафи, то це збільшить надходження в бюджет, і, власне, все. Між іншим, люди з таким глибоким рівнем аналізу не тільки гарні бюджетні гроші отримують, вони ще й від мобілізації захищені – бо правда, без таких атлантів політичний фронт точно би рухнув.

Та куди цікавіше сам законопроект з “покращеними” штрафами. Звісно, не зовсім зрозуміло, нащо когось штрафувати, якщо в нас законопроект про мобілізацію каже про неймовірну кількість добровольців. Але, напевно, деякі закони приймають по приколу.

І “приколи” на цьому не закінчуються. У Верховній Раді, схоже, видавали класні пиріжки з грибами. Адже в законопроекті є помилки, що будуть коштувати громадянам України додаткові 150 тисяч гривень. Для тих, хто не знає, – коли подається законопроект, то до нього додаються декілька документів: сам законопроект, що зазначає зміни (без повного тексту закону), і порівняльна таблиця, в якій прописують уже повністю нові статті закону.

І ось у проекті закону для громадян України передбачаються нові штрафи в діапазоні 34-51 тисяча гривень (за які такі правопорушення – це ми роздивимося далі), коли в порівняльній таблиці – вже 153-204 тисячі гривень. І це не якась інша редакція законопроекту. Всі документи датовані одним днем. Це ж які грибочки додали до пиріжків, що депутати так розщедрилися на такі цифри, та ще й такий розкид?

Про грибочки ми вже не дізнаємось, але надалі будемо брати більший штраф, адже він є досить-таки вірогідним.

ЮРИДИЧНІ ЗМІНИ

Перш ніж ми перейдемо до розбору самого законопроекту, між іншим, треба наголосити, що це лише законопроект – він може змінитися. Так, депутати подали 4000 правок і де-факто прийняття закону відтерміновано цією гризнею в Раді. Тим не менш, прочитати та підготуватися можливо вже зараз.
 1. Прибрали положення про інвалідів 3-ї групи, додали про електронні повістки. Де вони будуть саме приходити – чи то в Дії, чи на якомусь сайті – ще не ясно. Але якщо ви вже думаєте зносити Дію, то, на жаль, це вам не допоможе. Бо за законопроектом усі повістки, в тому числі електронні, будуть вважатися “доставленими” день у день з відправкою їх. Тому навіть якщо у вас не буде Дії чи “Кабінету”, чи навіть просто інтернету – це ваші проблеми. За неявку по повістці – штраф 153-204 тисячі гривень. За повторну неявку – до 5 років позбавлення волі.
 2. Одна з новацій законопроекту – це обов'язок військовозобов'язаного проходити медичний огляд. Тепер за відмову від ВЛК вам буде погрожувати від 3 до 5 років. Це одна зі змін, яка підштовхнула писати анонів в інтернеті про неконституційність законопроекту, адже за Конституцією України заборонено проводити медичне втручання без дозволу. Проте, беручи до уваги, який у нас Конституційний Суд, сподіватися, що він постане проти цих порушень, не варто. Тому, власне, сісти можливо буде навіть не за ухил від служби, а за ухил від медичного огляду.
 3. Ще одна вишенька на торті – всі військовозобов’язані мають уточнити свої персональні дані (адресу, імейл тощо) протягом 60 днів з моменту... а законопроект сам не визначив з якого ж моменту. Та наче нічого страшного, бо ви все одно просто не будете цього робити, адже по цих уточнених даних буде куди простіше надіслати вам повістку. Однак за невиконання даного обов'язку вас оштрафують на 153-204 тисячі гривень, А ТАКОЖ відправлять під арешт на строк до 3 діб. Та якщо у вас раптом завалялися зайві 150 тисяч гривень (то донатьте їх нам) і вам легше відсидіти 3 доби, аніж їхати на фронт, то є ще один пункт – вас внесуть у реєстр боржників. Це призведе до таких санкцій: заборона на виїзд за кордон (навіть якщо інші документи в нормі); арешт водійських прав; арешт банківських рахунків. Зазначимо, що саме ці пункти мають шанс змінитися до другого читання законопроекту. Так, нардеп від “Слуги народу” Олександр Федієнко заявив, що Комітет відхилив пункти, окрім арешта водійских прав.
 4. Усі чоловіки (включно зі знятими з військового обліку) мають мати при собі військово-обліковий документ. Без нього – штраф 153-204 тисячі гривень, а також можливість арешту до 3 діб.
 5. Представники ТЦК тепер матимуть право знімати вас на камеру.
 6. Опікунство над батьками дружини більше не є причиною для відстрочки від мобілізації (хоча, звісно, враховуючи зміну закону про мобілізацію ще від квітня 2023 року, такий кейс і так був майже неможливий). Опікунство як право на відстрочку тепер стосується лише родичей першого ступеня спорідненості (тобто дружина/чоловік, діти, свої батьки) та лише 1 та 2 групи інвалідності. Тобто, якщо ви доглядаєте за дружиною 3 групи, ви будете мобілізовані. Якщо ви доглядаєте за батьками дружини 1 групи, тепер ви також будете мобілізовані.
 7. Навчання надає відстрочку лише якщо ви здобуваєте вищій рівень за своєю спеціальністю (тобто якщо є вже диплом бакалавра, то другий бакалавріат або магістратура іншої спеціальності не будуть для неї причиною). Аспіранти ж нашій країні, схоже, не потрібні, бо їх у “покращеному” законопроекті виключають зі списку, якщо вони не на бюджеті.
 8. Вік призову до лав ЗСУ при мобілізації знижено з 27 до 25 років – це вже зробили окремо від цього законопроекту.
 9. Не могло оминутись без каламбуру та корупції. Тепер у повістки буде реєстраційний номер. Ви запитаєте нащо? Бо раніше люди за хабарі робили собі повістки (sic!). Сенс був у тому, що ця повістка фальшива та ніхто вас у ТЦК насправді не чекає. Проте якщо б вас зупинили на вулиці, ви б могли показати, що у вас вже є повістка і ще одну виписувати не треба.
 10. Консульський облік буде доступним лише за умови наявності військово-облікового документу.
 11. Якщо ви отримали інвалідність не на війні і після 24.02.2022, то вашу інвалідність перевірять.

Якщо ж ви все-таки шукали покращень відносно минулого законопроекту, то тепер штрафи має накладати не рандомний ТЦКшник, який може бути взагалі без належної освіти, а хоча б суд. Отже, влада подумала про народ!

Хоча й тут не без веселощів, адже в суперечність із п. 8 ч. 2 ст. 129 Конституції України депутати хочуть, щоб навіть у випадку вашої апеляції це не призупиняло виконання покарань.

Та будемо слідкувати за змінами з приводу штрафів, бо, за висновком наукової комісії, ці штрафи “не відповідають вчиненному злочину, а також не враховують обмежень у вже існуючих кримінальних покараннях – таких як заборона на керівництво авто, яка позбавляє боржника основного джерела засобів для існування, або коли у звинуваченого на опіці є інваліди, що залежать від його машини”.

Особливо цікаво, що додаткові штрафи для “ухилянтів” планують скоротити тільки до заборони на керівництво автівкою та малюють це як перемогу демократії. Нагадаємо, що пунктів усього 3. Це заборона керувати машиною, заборона на виїзд за кордон та арешт коштів. Гадаємо, читачу зрозуміло, що заборона на виїзд за кордон реально торкнеться відносно малої кількості військовозобов'язаних, бо виїжджати чоловіки загалом і зараз не можуть.

А ось арешт коштів – це втручання у сферу інтересів банків. А вони такого не пробачають. Тому не дуже сильно дивує факт прибирання цього покарання, та чи дійсно його прибрали в інтересах пересічних громадян чи банкірів – відповідь на це запитання ми залишимо читачеві.

І хоч цей законопроект рекламують як “покращення” відносно грудневого варіанту, є в ньому й низка погіршень. Як ми вже зазначили, зменшено кількість груп для опіки. Але, що цікаво, у грудневому варіанті передбачалося, що інвалід, нарешті, знову зможе обирати собі опікуна. У новому ж варіанті такої опції немає. Це означає, що якщо у вас навіть є дружина з 1 групою, але ще є повнолітня дитина, то ви не зможете отримати відстрочку, бо, відповідно до законопроекту, поки є інший родич, який у змозі піклуватися (не важливо, чи інший родич дійсно буде це робити), ви не будете мати відстрочки.

ДЕМОБІЛІЗАЦІЯ

Звісно ж, не можна не згадати “покращення” щодо демобілізації. Звідусіль ми чуємо про це. Та що ж насправді підготували нам наші “слуги народу”?

У (не дуже) незалежних ЗМІ можна прочитати про 36 місяців, тобто 3 роки. Для більшості військових це означає щонайменше ще 1 рік з хвостиком служби. За нашими підрахунками, це щонайменше ще декілька контрнаступів. Ну, кудись-то нових 500 тисяч мобілізованих дівати треба? А то ж їх ще годувати прийдеться.

Але й сама по собі звірська цифра в 36 місяців є міражем, оскільки детальний аналіз покаже, що фактично легальної демобілізації з цим законопроектом не вводиться, адже після 36 місяців служби ви не отримуєте автоматичної демобілізації. Ви отримуєте ПРАВО подати рапорт на звільнення, що може бути як відхиленим без надання причин, так і просто лежати місяцями на столі, бо строків для рішення по такому рапорту не встановлюється.

Отже, спочатку військовослужбовці будуть довго чекати своїх 36 місяців, а потім їх почнуть “годувати” історіями, чому ж їхній рапорт не опрацьовується. І ви навіть юридично нічого не зробите, бо законопроект дає повну волю головнокомандуючому робити так, як він вважатиме за потрібне. А коли все-таки одобрять вашу демобілізацію, то вона стане чинною лише через 1 місяць. Ще цілий місяць доведеться сидіти в окопі!

Та навіть якщо ви отримаєте-таки свою демобілізацію, вас зможуть мобілізувати знову через 2 роки.

Для тих же, хто живе надією на демобілізацію за 18 місяців служби, все не дуже перспективно. Та не тільки через зазначену проблему вище. Депутати не те що “не подумали, що можна й 18 місяців вписати”. Вони подумали і навіть спробували подати на голосування – це законопроект №10449-2, тобто альтернативний законопроект з невеличкими змінами. Однак у рамках демократичного голосування було прийняте рішення послати вас на... вибачте, відмовити цій альтернативі та “доопрацьовувати” основний варіант законопроекту.

Зазначимо також, що в тій альтернативі був підпункт про “ротацію на фронті кожних 6 місяців”, тобто ротації тепер теж не передбачається.

Проте навіть сама наявність пункту про демобілізацію в законопроекті під великим питанням. Адже наукова комісія – та сама, яка виступала проти антиконституційних штрафів, передбачених законопроектом – висловлює “застереження”, що проводити демобілізацію не на часі, бо військових не вистачає – хопа, а ми чомусь у мотивації законопроекту читали, що добровольців купа, тільки вони все ніяк приєднатися до армії не можуть через бюрократію, чи що там їм заважає...

Отже, краще не демобілізовувати, а направляти в менш критичні точки. Але на всіх 54 сторінках наукового аналізу про ротацію мови не йде! Тому виходить, що наукова комісія виступає за те, щоби просто залишити все як є.

Ну що, відчули “соціальний захист військових України, закріплений у Конституції”?

ЯК ЗАПОБІГТИ МОБІЛІЗАЦІЇ

Законопроект передбачає масу погіршень відносно поточної ситуації, але все ще залишаються можливості отримати відстрочку, їх ми й розглянемо.

Найбільш ефективний варіант, і ми його дуже радимо, це стати депутатом Верховної Ради. Адже ця категорія прирівняна до вагітних жінок (вони їх прям поруч поставили в законопроекті!) і захищені вони мають бути так само. Адже, як і вагітні жінки, депутати – це майбутнє України.

Якщо ж за якихось причин вам не судилося стати депутатом – наші співчуття. Але ще не все пропало, ви можете стати депутатом від Автономної Республіки Крим – бо ж коли не сьогодні, так завтра в Росії закінчаться снаряди, і ми точно звільнимо півострів. Ну, чи щонайменше так думають депутати, адже вони додали багато нових підпунктів, аби захистити майбутніх депутатів Криму від могілізації.

Коли ж ви вже зовсім якийсь не такий, навіть депутатом Криму не стали, будемо дивитися, що з вами можливо зробити.

Попри загальне збільшення гніту з цим законопроектом, таки є декілька позитивних новин.

Як було зазначено, інваліди 1 і 2 групи можуть спати спокійно. Також спокійно можуть спати судді, бо без них легальний фронт розвалиться. А також можуть спати спокійно працівники виробництв зі зв'язками, бо законопроект планує ввести бронь для списку людей, який буде вільно визначатися Кабінетом Міністрів України. Ну, і ще можуть спати спокійно працівники телемарафону та цирку...

Однозначно позитивних змін більше немає. Проте відсутність поганих новин – це теж гарні новини в наш час. Так, наприклад, прив'язку до віку для відстрочки з приводу навчання поки не вводять. Звісно, є обмеження, що вам треба залишатись у своїй галузі та підвищувати рівень, але це надасть хоч якийсь захист студентам.

Якщо ж у вас уже є відстрочка, то ми радимо вам перевірити, чи залишиться вона, адже, як було вказано, випадає багато категорій опікунства.

У свою чергу, можливо стане легше боротися з нелегальними повістками, які всовують у людних місцях, виписуючи по паспорту на місці. Адже ми нагадаємо, що повістку має право виписувати лише керівник ТЦК. Ні поліцейський, ні рядовий ТЦКшник такого права не мають, а враховуючи, що тепер має бути реєстраційний номер бланку на повістці, виготовляти їх поза ТЦК стане складніше.

Якщо ж вам уже видали повістку, то не забувайте про своє право неявки до ТЦК у випадку хвороби чи смерті близького родича. Та хоч таке право є, ви повинні повідомити в цьому випадку ТЦК протягом 3-х днів та попередити, аби вас не занесли до реєстру боржників.

ПІДСУМКИ

Перше, що хочеться зазначити (якщо не сказати жорсткіше), це те, наскільки ж депутати Верховної Ради відірвані від людей. Тут навіть цілковито не важливо, чи планували вони штрафи в 50 чи 200 тисяч гривень. Обидві суми є непідйомними для пересічного українця. Зазначимо також, що зараз за схожі правопорушення штраф лише до 5 тисяч.

Це ж навіть не те, що в них не було цифри, на яку можна було б орієнтуватися, і вони зі стелі її брали. Ні, вони, певно, вирішили, що в звичайного українця такі гроші лежать просто в банку. А що – зараз майже ніхто з чоловіків не виїзний, а для депутата це кошти на день у відпустці. От і накопичилось.

Та й за що такий штраф? За те, що у вас немає з собою військового документу? Тобто ви може навіть зробили всі документи, але просто забули їх вдома – і все, вам прилітає штраф до 204 тисяч гривень. Правил, що ви свій документ потім донесете, не існує. Депутати що, ніколи проїзний не забували? Напевно так, бо нащо треба проїзний, якщо тебе на машині класу люкс катають.

До речі, законопроект вводить військовий облік для зеків. Це ще не військовий обов'язок, тому їх поки лише “занесуть у список”. Та що цікаво, коли гуглиш про зеків у армії, то все ще вспливають лише статті про “орків/русню, що набирає дикарів у армію”...

Додаємо зверху соус від нашого президента, що журналістам про корупцію заборонив писати, і отримуємо найдемократичнішу країну всесвіту!

Це в той час, коли в нас за 10 років війни не змогли побудувати свого патронного заводу, та навіть Київський військовий завод заявляє про банкрутство. Винен, звісно, не Залужний або Сирський, що закидують м’ясом окупантів, а Захід, що недостатньо зброї постачає...

Та відповідати не будуть ані Зеленський за корупцію, ані Залужний зі своїми злочинними наказами, ані західні партнери зі своєю аморфністю. Відповідати будуть звичайні українці, яких тепер терміново ще 500 тисяч потрібно в ЗСУ.

На цьому фоні особливо “весело” читати заяви голови фракції “Слуга народу” Давіда Арахамії, який стверджує, що “блокування особистих рахунків є неприйнятним”. Це при тому, що наукова комісія про це писала понад місяць назад.

І перекидання гарячої картоплі з Е-повістками – та ще клоунада, де спочатку Міністр Цифрової Трансформації Михайло Федоров у інтерв'ю Форбс каже, що все буде в Дії, а потім його ж прес-служба заявляє, що такого не буде.
Ніколи не здавайтеся, не помирайте, бережіть себе. Якщо маєте будь-які запитання правового характеру щодо мобілізації та відстрочки від неї – звертайтеся до наших юристів. Нам з вами ще вільну Україну, вільний світ будувати. Та щоб щось будувати, треба розуміти як це робити. Тому запрошуємо вас до наших гуртків, бо саме тут можна набути необхідних знань для здійснення задач сьогодення!
9 квітня, 2024

Автор: Таньєв
Made on
Tilda