Наша редакція не втомиться повторювати, що якісна освіта – один із основних стовпів успішної держави. Не дарма усунення безграмотності було одним із перших кроків, які вчинила радянська влада. Звичайно, на той час успіхом було навчити хоча б читання та письма, але одного цього недостатньо, щоб держава розвивалася. Населення України, формально, у нас грамотне, можна сказати поголовно, але розвитку, як такого, разом із цим не спостерігається. Навіть здається, що стає лише гірше: ціни що на продукти, що за комунальні послуги чи паливо – зростають, зовнішній борг – зростає, а от зарплати зростають якось не дуже... Незважаючи на те, що наші депутати (та їхні діти) навчаються то в Гарвардах то в Стенфордах.
А річ саме в тому, що підвищувати освіченість мас владі абсолютно невигідно: ми помічаємо скорочення бюджетних місць, мотивованість викладачів максимально низька (прямо пропорційна їхній зарплаті). А навіщо? Керувати неосвіченим і політично непідкованим бидлом значно простіше, саме тому всі сили (і гроші з бюджетів) йдуть на пропаганду, а не на освіту. Іншими словами нам кажуть, що ми повинні мислити, а не вчать нас мислити самостійно. Інакше ми можемо «домислитися» до чогось, що владі буде не дуже вигідно. Можемо почати ставити незручні питання, і тоді може статися біда...
Влада використовує військовий стан у своїх інтересах: інакодумство карається за законом, і будь-яка критика, навіть об'єктивна, розглядатиметься як зрада Батьківщини. Зараз саме час «крутити каламутні справи» і ніхто навіть слова не скаже – побояться!
В університетах теж порядок денний один і єдиний: перемогти ворога, а потім будемо вирішувати внутрішні проблеми, поки під шумок розкрадатимуться бюджети. Адже студенти – це майбутнє нашої країни, в них потрібно вкладати всі сили та всі свої знання, щоб вони будували Україну сильною, незалежною та прекрасною країною! А для цього треба вчити їх мислити.
А доки викладачам доводиться працювати на 2х-3х роботах, без можливості підвищувати кваліфікацію, вчитися новим методикам викладання, та навіть банально відпочивати, про яку якісну освіту може йти річ? Сама система підштовхує викладачів брати хабарі і подавати матеріал абияк (ми говоримо про викладачів, які роблять це з потреби, а не просто з лінощів або бажання наживи). А відсутність стипендії мотивує студентів шукати роботу у сфері обслуговування, пропускати пари, аби було чим заплатити за гуртожиток (а іноді й за навчання). З такою системою освіти каші не звариш, не те що не збудуєш розвинену країну.
Автор листа правильно говорить про єдність: тільки в єдності можна буде вимагати підвищення якості освіти у всіх аспектах (стипендії студентам, зарплати викладацькому складу, курси підвищення кваліфікації, наукова робота тощо). І ця єдність студентів та викладачів має бути об'єднана однією метою. Метою світлого майбутнього нашої країни, метою розвитку та становлення справедливості.
Україні конче потрібні сильні профспілкові організації (працюючі, а не просто ті, які домовляються про знижки або влаштовують розважальні заходи). Тільки так, тільки об'єднавшись можна досягти якісної освіти та демократизації життя університетів. Відмінним орієнтиром може стати
приклад протестів грецьких студентів, професорів та працівників університету, а також протести студентів, їхніх батьків та вчителів 5-го жовтня у Будапешті, які виступали за підвищення заробітної плати вчителям та проти звільнення вчителів за протести.
А поки ви обмірковуєте, як організувати робітничу профспілку студентів та вчителів, ми радимо до прочитання невеликий
нарис Евальда Іллєнкова про освітню систему і про те, як не відбити бажання вчитися, а навпаки, мотивувати до вивчення нового.