На жаль, тяжкі умови праці не завжди змушують людей замислюватися над тим, чому світ влаштований таким чином і чи можна його змінити. Чи, можливо, усе в світі навіки дане, несправедливість є константою, а в людському суспільстві все прописане природою в ДНК? Проте виховання та реакція на обставини все ж підштовхують деяких людей задуматися.
Підемо далі. Уявіть або згадайте: ви лише початківець «трейні-джун». Ви щойно завершили курси, на яких відсіялось 90 відсотків людей, котрі встали на цей шлях, і разом із самоучками «вкатуєтесь» свіжоспечені в ІТ-шечку. Ви проходите одну співбесіду за іншою, і на цьому відвалюється ще половина. Цифри ці, звісно, умовні, справжніх ми наразі отримати не в змозі.
Якщо подивитися з точки зору товарного виробництва, при капіталізмі воно стає ключовим, переростаючи у товарний фетишизм, або, інакше кажучи, усе товар, усе продається, у тому числі й людина. І, як у будь-якій сфері, тут ми можемо побачити ту саму картину, що притаманна переважній більшості сфер — анархія виробництва. Тисячі людей, намагаючись лише потрапити в ІТ, витрачають свої сили та ресурси в порожнечу, щоб серед них з'явилася сотня-інша «джунів», які тепер будуть боротися між собою за вакансію, вимоги якої можуть виходити за рамки того, що їх учили.
Коли ж почалася війна, компанії, які працювали з іноземними замовниками, а таких у нас більшість, почали масово звільняти своїх працівників через відмову іноземців продовжувати співпрацю. Вашого програміста завтра вб'є ракета, або місто захоплять російські війська — це все ризики. Тож перший рік-півтора ситуація для тих, хто шукав першу роботу, була просто жахливою.
Але уявімо, що ви змогли пройти співбесіду, і чергова галера взяла вас на свій борт. Можливо, вам пообіцяють безкоштовні печивка з чаєм, знижку на курси з англійської та 14 днів відпустки, які у вас можуть згоріти, або оплатитись за півціни, якщо ви раптом вирішите попрацювати.
Тепер час працювати. Скоріше за все, ви почнете вчорну. Вас ніяк не оформлять, і ви отримуватимете зарплату на карту або готівкою. Однак це може залежати від розміру «галери» або конкретної ситуації.
Оформлення співробітниківПоговоримо про форми найму.
Почнемо з трудового договору. З ним, як і всюди, сорокагодинний робочий тиждень і плаваючі вихідні, відпустка, мінімалка і так далі. Якщо ваше підприємство є критичним, вас можуть забронювати. Не будемо багато про цю форму говорити, бо на практиці вона мало де зустрічається, адже ні стартапи, ні крупні компанії не горять бажанням зайвий раз мати справу з ПДФО, ВЗ і ЄСВ. Тож, якщо ви все ще не оформлені, вас можуть наполегливо попросити відкрити ФОП.
Поговоримо про ФОП. Зазвичай, якщо ви ІТ-вець, то оберете 3-тю групу, бо вона не має обмежень щодо місця проживання та здійснення діяльності, а ви, можливо, будете співпрацювати з компанією, зареєстрованою в Києві, Львові чи Харкові, однак самі там не проживаєте.
Після оформлення — ви самі собі господар. Хочете — працюйте на одну компанію, хочете — на дві, а хочете — займайтеся фрілансом або всім водночас. Тепер усе у ваших руках.
Та якщо казати відверто, це лише спосіб зекономити компаніям на податках, і тепер усі «трудові гарантії» лише на словах і залежать від ваших особистих відносин з начальством. Вам навіть доведеться самим сплачувати податки і подавати звітність або делегувати це бухгалтеру компанії.
Добре це чи погано? З одного боку, ви можете міняти роботодавців як шкарпетки, з іншого боку — вони вас. Це вже як «риночок» порішає.
Чи можуть ФОПи розраховувати на бронь? Для тих, чия зарплата була шестизначною, влада спочатку давала надію на економічне бронювання. Мовляв, отримуй багато, плати податки і будь здоровим! Тільки от ці мрії швидко були зруйновані.
Зараз такі ФОПи зазвичай віддають кругленьку суму, щоб опинитися за кордоном, або сидять удома, замовляють їжу кур'єрами і пересуваються виключно таксі, або, через корупційні схемки, намагаються отримати бронь.
Будь-який закон, який буржуазна держава приймає для заборони або обмеження чогось, — це просто створення дефіцитного товару на рівному місці. Бронь — це товар.
Як раніше оптимізували школи, лікарні, трубопроводи, так тепер добралися і до твого права пересуватися по вулиці. Раніше ти ходив по неогородженій приватними власниками території більш-менш вільно, а тепер, будь ласкавий, дай хабаря в тисячі доларів бригаді людоловів.
Ще однією гілкою для прокачки є Дія-Сіті: ти тепер не маг і не воїн, а... бойовий маг? Але давайте по порядку.
Резидентами Дія-Сіті називаються компанії, що підходять під певні умови, перелічені на однойменному сайті
https://city.diia.gov.ua/ — можете за бажанням ознайомитися. Але будемо говорити суто з точки зору робітників.
Так, головною особливістю Дія-Сіті є те, що компанії-резиденти автоматично набувають статусу критичних. Тобто це означає, що якщо ви найманий працівник, то отримуєте право на бронь від мобілізації так само автоматично.
Другою особливістю, яка вирізняє Дія-Сіті, є гіг-контракт. Виконавці, які працюють за гіг-контрактами, мають становище дещо середнє між працівником та ФОПом.
З одного боку, у тебе є певні трудові гарантії, такі як мінімальна зарплата у розмірі 1200 євро та обмеження у 40 робочих годин на тиждень; з іншого — податкове навантаження: 5% ПДФО, 22% ЄСВ від мінімалки (якщо сильно схочеш, то можна і від повної зарплати) та 5% військовий збір. Тобто, якщо не зважати на дещо підвищений ВЗ, то від ФОПа майже не відрізняється.
В чому ж мінуси?
Якщо ви уважно читали, то бронь отримують лише наймані працівники. Гіг-контрактник же найманим не вважається.
Також деякі ІТ-івці вважають, що Дія-Сіті — це втручання держави у бізнес, що це призведе до прикриття схеми з ФОПами і «позбавлення їх свободи».
Та якщо узагальнити, то нічого не забороняє вам водночас бути ФОПом, найманим працівником та гіг-контрактником в Дія-Сіті. Бо це ж не саме головне — як ти оформлений, головне — це дуже багато працювати, щоб досягти успіху!
Вигорання та УспіхПід час спілкування зі своїми знайомими я частенько чув про успіх. Але що ж воно таке на їхній погляд? Як виявилося, це просто можливість не хвилюватися про те, що тобі завтра поїсти, у що вдягнутися і де жити. Як же низько нас усіх опустили, що закриття таких базових потреб стало вважатися у нас Успіхом! При чому, суто індивідуальним.
Тож як нам досягти цього становища — успіху? А відповідь ти, читачу, прекрасно знаєш — треба багато працювати. Так! ІТ-індустрія — це наразі просто чи не єдина сфера, де все ще працюють ці ліберальні казочки про конкуренцію, вільний ринок і селф-мейд атлантів. ІТ-івці на практиці стикаються з усіма цими явищами, незважаючи на наявність монополістів на ринку, а становище ФОПа ще більше підкреслює їхню «самостійність» і «незалежність».
Тож працюй, мій товаришу! Працюй, поки твій менеджер отримує премію! Працюй і досягнеш такої жаданої прийнятної для життя оплати праці!
Або вигориш...
Вигорання — це хронічний стрес, з яким ти не можеш впоратися, що призводить до ненависті до роботи і сумніву у своїх професійних навичках, який з розвитком може перерости у депресію.
Зі сторони чистокровних пролетарів можливо почути укор в бік ІТ-івців, мовляв, сидять собі в теплих офісах, попиваючи айс-лате четвертої хвилі, і ще сміють скаржитись на депресію, тьху!
Розуміємо їхній гнів, враховуючи те, як упав престиж людини праці в наш час. Але погляньмо на це з чуттєвої точки зору. Всі ми стикаємося з вигоранням, всім нам хочеться, щоб робота приносила не лише гроші, але й задоволення. Але капіталізм призвів до того, що у переважної більшості людей немає приватної власності, через що їм доводиться продавати свою здатність до праці нерівноцінно і часто виконувати ту роботу, яка радості не приносить; звідси і відчуження, і байдужість до того, що ми щодня робимо.
Тож, припустимо, ти не зламався і не вигорів, втративши роботу. Та навіть відчуваєш, що твої навички значно зросли, і ти виріс із «джунівського» взуття та готовий взути нові кросівки марки «middle». Які ж перепони можуть стати на твоєму шляху?
По-перше, в «галерах» не надто полюбляють переглядати кваліфікацію своїх співробітників. Зазвичай після прийому на роботу повинен минути рік, перш ніж працівник отримає шанс на перегляд. На самих бесідах на працівника можуть здійснювати психологічний тиск, намагаючись знизити його самооцінку і ставлячи каверзні питання, які можуть збити з пантелику. Тож працівник буде змушений чекати ще рік.
Або спробуй піти в іншу компанію. Під час співбесід прийоми ті ж самі: як «мідла» ми вас не візьмемо, але як «джуна» — будь ласка. Завдання полягає в тому, щоб купити вас подешевше, а продати дорожче. Враховуючи те, що рівень зарплат падає, штучний інтелект наступає на п'яти не тільки художникам, а й любителям швиденько накидати лендінг за пару днів. Нас чекатимуть нові хвилі скорочень оптимізацій і спроби кудись рипнутися, аби не лишитися без хліба. На твоє місце вже претендує хтось, можливо, навіть більш досвідчений і за меншу ціну. На те й існує резервна армія безробітних.
Якщо вже так сталося, і ви, пройшовши всі перешкоди, допрацювались до «сеньйора» і більше, отримавши статус робочої аристократії, вами нехтувати не повинні. Навпаки, на корпоративах ви будете сидіти по праву руку від керівництва, і у ваших інтересах буде його усіляко підтримувати, маніпулюючи і ставлячи під сумнів навички молодняка, щоб той не наближався до вашого рівня.
Про яку класову солідарність тут може йти мова? Ви перемогли в конкурентній боротьбі. Ви досягли успіху!
Рано чи пізно вигорають навіть «сеньйори» і йдуть з накопленими заощадженнями з компанії. Якщо їх досі не нудить від екрану монітора, вони самі стають капітанами нової галери.
Що ж робити?З одного боку, у нас є працівники рівня «джун» та «міддл», які можуть зазнавати тяжкої експлуатації. В їхніх інтересах була б організація профспілки чи хоча б каси взаємодопомоги. І є «сеньйори», чиї оклади та досвід дають їм можливості для організації таких об'єднань. Можливо, навіть з краплинами марксистської пропаганди, хто знає?
Однак, як ми писали раніше, філософія, що панує у сфері та зростає з положення ФОПа, може завадити таким ініціативам.
Ваші колеги по той бік фронту вже організували
Профспілку робітників ІТ. Та, не дивлячись на їхню інтернаціональну позицію, думаємо, не варто пояснювати, чому співпраця з ними, принаймні відкрито, може становити загрозу як для українських, так і для російських ІТ-вців, особливо якщо ви працюєте на підприємствах з виробництва озброєнь. Така співпраця може мати моральний фактор. Звісно, якщо ви не плануєте перепрограмувати армії дронів, щоб вони полетіли до бункерів керманичів з обох боків кордону.
Тож, якщо ви стикаєтеся з нерозумінням чи пасивністю колег, можемо запропонувати вам стати рабкором. Напишіть нам у бота зворотного зв'язку — розкажіть про своє становище на роботі, ваша історія може набути розголосу. Також ми можемо проконсультувати вас щодо організації боротьби за свої права на робочому місці.