До початку повномасштабної війни не вірив, що вона можлива. Ну не нападуть, у нас же ж труба газова, як же прибутки? Як же глобальний ринок, санкції, осуд?
Я не уявляв, що можна так надійно торгувати й далі під час війни. Та й заспокоював себе й сім’ю тим, що ну це ЗМІ розводять шум, ну вже 8 років нападають повномасштабно.
Якось думав, що нічого толком не зміниться, навіть після заяв сусіднього тирана. Ну зайдуть військові на Донбас — їх там не було до цього? Ну буде битва за ті регіони, які вже й так розірвані війною… Це було б дуже жахливо, але я не очікував тієї катастрофи, яка прийшла на мою рідну неньку.
Спочатку повномасштабної війни не вірив у неї. Коли зранку 24-ого проснувся, то подумав, що це сон. Не вірив, що це можливо, думав, що це жарт і треба спати…
Не жарт. Дзвінки від рідні з інших областей, плач, наступні декілька днів були виключно проведені у світлі моніторів у бомбосховищах.
Сусіди їхали в далеку дорогу, розказували, як на трасі на захід люди через паніку вмирали на дорозі у ДТП…
Самі переїхали в іншу область, де було не так гучно й далі від мижебратів.
Ненависть та несправедливість, жаль та патріотизм змусили мене піти в ТЦК, щоб дізнатись, як я можу бути корисним. Це був той час, коли на ентузіазмі й афекті перших днів підступної війни всі самі йшли до ТЦК. У мене ні військової кафедри, ні строкової. Типовий робітник-інженер. Прийшов, людей було багато. Розвернули, сказали, що самі зв’яжуться, коли прийде мій час.
Але люди звикають до всього, у Лондоні в часи Другої Світової, через певний час постійних бомбардувань, уже люди ходили в паби. Не скажу, що звик до війни й це було нормально, ні, кожен день закінчується і починається з думок про війну, але існував, була якась рутина.
Через деякий час я зрозумів, що це війна не за Україну, а проти Росії. Дивлячись на те, як людей пускають на м’ясо. Ні, зрозуміло, що стараються знайти місце максимально корисне, їм немає сенсу просто так втрачати солдат, але місце не завжди рятує від обставин, а обставини різні. Я не військовий експерт, я не можу судити рішення командування, але наслідки помітні.
Завжди донатив на ЗСУ, у перші дні війни віддав майже всі свої збереження на це. Донатив, бо я не бачу передумов революцій у жодній зі сторін конфлікту, тому граюсь в опортунізм. Та й сильно полівів після майже двох років війни.
А воювати, навіть якби й хотів, немає можливості. Батько дружини другої групи інвалід, сестра — першої. Лежача бабуся, кволий дід, на той час одна мала донька.
Був на початку повномасштабної війни в ТЦК, хотів отримати відстрочку у свій військовий квиток. У мене на той час було право на відстрочку згідно з Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»,
стаття 23, абзац 11.
Майор вислухав мене, але сказав, що зараз відстрочок не дають і записав у мою особову справу, що в мене відстрочка, обумовив це тим, що зараз дають лише 300-им військовим і родичам 200-их, бо процес складний. Сказали просто носити із собою документи, які дають право на відстрочку.
Йшов час, а війна не закінчилася. Життя на паузі. Спочатку ковід, а тепер війна. Уже візуально постарів, а жити так і не почав.
Зараз маю двох чудових дітей, яким менше 3-ох років. Молодшому менше року. Часто якось ходив із дітьми, бачив людей у формі, що підходять до перехожих на вулиці. Бачив, як грузять у сумнозвісні «бусіки», але мене ніколи не чіпали, бо діти, певно.
Одного разу був без дітей, так, по справах, і пристріли мене на вулиці. Їх було 4-ро. Це було вперше за час війни, десь на початку червня. Спальний район. Я спілкувався максимально ввічливо, не вимагав документів, не конфліктував. Показав ті документи, що дають мені право на відстрочку. Квитка я із собою не ношу, бо там відмітки немає, бо не робили в той час, повісток мені не приходило.
Образи, погрози і приниження почув у свій адрес. Декілька разів хотіли мене в білий Т4 забрати, я казав, що в мене справи, а документи я показав. Жодних моїх аргументів, пояснень вони не слухали, а лише ображали й погрожували. Після розмови сказали, що ми про тебе не забудемо, чекай. Незважаючи на все, я розумію, що це лише погрози, адже я їм нічого не зробив, я не один такий та і спілкувався максимально коректно й чемно.
Та й існував собі далі, уже майже забув про цю ситуацію.
28 червня, День Конституції, прокинувся перед робочим днем і дивлюсь новини в ТГ, що прийняли поправку 9342, яка мене, можливо, позбавляє відстрочки. Я щось не дуже зрозумів спочатку, як я її міг пропустити мимо себе. Але, виявляється, все було в кращих традиціях. Її розробляли з 29 травня. Стосувалася вона виключно підвищення виплат військовим — я тільки за, будь-які зміни, які покращують життя великої частини людей — це добре.
Але, як виявилося потім, поправку, яка позбавляє мене права безумовної відстрочки, внесла непублічний депутат Безугла М. В. (р.к. № 418) (оціночне судження — підставний депутат, лобіст, який в Раді просто щоб найбільш непопулярні правки вносити) за день голосування — правка № 144 у порівняльній таблиці. Правка 146 його врахувала, там уже наші депутати з синьою кров’ю фігурують.
Порівняльну таблицю депутати побачили 28.06.2023, у день голосування за
законопроект.
За самого депутата не чув, не цікавився, юридичні блогери про неї відгукувались однозначно. Я більше розумів, чому її внесли таким чином і чому її взагалі внесли.
Потім виявилося, що правку опублікували ще до її підписання президентом. У мене не було жодних сумнівів щодо її підписання. Після підписання був наказ про те, як ці зміни почнуть діяти.
Усі зміни цієї поправки, крім ст. 23 аб. 11, починають діяти через 30 днів після публікації. А скасування права на відстрочку — з дня публікації. Також дали 30 днів на роз’яснення змін. Опублікували його ще до підпису президента — усі чудово знали, що його підпишуть. І зрозуміло, що в медіа, в основному, були заголовки в стилі «Гарант підняв виплати військовим».
Єдине, що внесли в ДЕНЬ ГОЛОСУВАННЯ статті одне речення: "… якщо немає інших працездатних осіб, які можуть здійснювати догляд».
І ніхто з юридичною освітою зі знайомих не може дати чітку відповідь — а що ця зміна означає для мене в моїй ситуації?
Пройшло 30 днів, жодних роз’яснень немає. Ну як, знайомі юристи кажуть, що ситуація складна, але зараз за цією статтею відтермінувань служби не дають.
Тобто, виходить, що жінка, яка вже не отримує довгий час доходу, без декрету (дякую схемі самозайнятих робітників за контрактом), маючи двох дітей, за якими постійно потрібен догляд на більш ніж повний робочий день, має утримувати й допомагати всій своїй і моїй рідні?
Якщо так, то я не знаю, де саме знаходиться більший ворог українців — на фронті чи в тилу. Яких вони дітей очікують у неповних сім’ях потім? Хто буде займатись нашим світлим європейським майбутнім, про яке вони вже нам говорять всю нашу незалежність?
Виїжджати за кордон я не буду до останнього. Я не маю бажання, я люблю Україну всім серцем, її народ, культуру і природу. Я не маю на це грошей, щоб усіх вивезти. Я не маю бажання починати життя, яке й так із 2020 року життям складно назвати. Та і якщо всі будуть ось так виїжджати, то хто залишиться? Вічно тікати не можна, бо з часом не залишиться куди.
Чому в часи максимального національного об’єднання ми бачимо такі закони, які трактують, я впевнений, за директивою зверху? Ви думаєте, що люди з інвалідністю — це просто відмазка від служби? Та я думаю кожен віддав би все, щоб цієї інвалідності не було. Хто буде утримувати сім’ї? Держава? Хтось у це вірить?
Чому та ж держава не карає, нехай і показово, тих, хто творить беззаконня? Я хочу вірити, що в державі все ж більшість людей хороші, правильні. І якщо це так, то чому неправильних не карають найбільш строго? Щоб люди розуміли, що після перемоги в них є дійсно якісь передумови для змін на краще? Яким чином держава може вимагати від нас виконувати свої обов’язки, коли її представники не дотримуються законів?
У будь-якої держави найцінніше — це її люди. Але я все більше приходжу до висновку, що це не національно-визвольна війна за Україну. Це війна проти Росії.
А що буде після війни — начхати, буде інша влада, інший час — хай розбирається.
Пояснень, я здогадуюсь, до правок так і не буде, а буде виключно практика. Йти в ТЦК СП за поясненням? Мене там укомплектують відтермінуванням і дадуть Соціальну Підтримку юридичну? Не знаю, багато хто туди ходив, хтось добровільно, хтось примусово. Дехто з них не вернувся, а дехто вже й не повернеться. А дехто вже вернувся, хто у відпустку до сім’ї, хто з пораненням, а хто вбитим…
Перепрошую за крик душі, здогадуюсь, що моя ситуація не одинока, що десь є такі самі люди, як я, у таких самих чи гірших умовах. Але я вже не знаю, куди звернутись, та і звертатися так, щоб це було максимально корисно для інших.
Так ось, можливо хтось із товаришів може підказати, що мене чекає юридично? Сідати в тюрму не варіант. Бо яка різниця, де мене не буде з сім’єю — на фронті чи тут. Хоча тут я хоча б буду їх бачити, і, можливо, доживу, щоб до них повернутись.