Розпад СРСР у 1991 році і набуття колишніми республіками статусу незалежних держав призвели не лише до формування нових кордонів та національних держав, а й до руйнування економічно-виробничих ланцюгів. У результаті багато підприємств опинилися без необхідної сировини та комплектуючих, що призвело до закриття багатьох із них. Не допомагали і «нові» еліти, які розпочали активну приватизацію, а за нею і розпил народного надбання.
Високий рівень безробіття, інфляції та економічна криза штовхнули багатьох громадян податись на заробітки чи шукати альтернативні джерела доходу. До того ж додалися маргіналізація суспільства та повсюдний розгул бандитизму.
Як і багато громадян України, роми, які в основному проживали в селі (де також була повна розруха та безробіття), опинилися у важкій ситуації, і, як і багато хто, почали займатися торгівлею (скуповування та перепродаж), збирання вторинної сировини (металобрухт, батарейки) сезонною міграцією у пошуках роботи. Саме в цей період побутовий антициганізм, посилений суспільною кризою на тлі економічної розрухи, починає набувати системного характеру.
Європейський Центр з Прав Ромів (ERRC) – міжнародна правозахисна неурядова організація, заснована у 1996 році, після перемоги цигана у справі про жорстоке поводження поліції в Болгарії. Український центр цієї організації знаходиться в Ужгороді. З моменту його відкриття правозахисники фіксують безліч порушень прав людини.
Ось деякі із зафіксованих випадків:
«Протягом 1996 року ЄЦПЦ та Ужгородська циганська організація „Романі Яг” подали офіційні скарги Генеральному прокурору України у зв'язку із систематичним жорстоким поводженням міліції в Закарпатській області України. У лютому 1997 року ЄЦПЦ було поінформовано про те, що з літа 1996 року Закарпатською обласною міліцією керує новий директор, і що з моменту його призначення 154 міліціонери були притягнуті до дисциплінарної відповідальності. Проте регулярне жорстоке поводження міліції з циганами не припиняється.
Romani Yag повідомив, що 4 грудня 1996 циган на ім'я О.В. був заарештований, коли збирав використані батарейки на купі сміття. Його було побито під час затримання у відділеннях міліції на вулицях Шумна та Гагаріна в Ужгороді. Вранці 5 грудня він підписав заяву, яку не зміг прочитати. Наступного дня його було звільнено. О.В. показав, що протягом двох днів, проведених під вартою, йому не давали ніякої їжі.
Увечері 1 січня 1997 року працівники міліції нібито вторглися до будинку двох циганських сімей на вулиці Нова в Ужгороді, заявивши, що шукають людину, яка вкрала кілька чобіт. Згідно зі свідченнями потерпілих та свідків, працівники міліції побили дорослих членів обох сімей у будинку та затримали 16-річного пана С.А. та 10-річну пані В.М. Пан С.А. нібито били і штовхали під час затримання, а також змушували кричати: "Усі цигани - ублюдки" та "Цвинтар - найкраще місце для циган". Пан С.А. та пані В.М. були звільнені рано вранці 2 січня» –
Лист ЄЦПЦ Міністру внутрішніх справ України Юрію Мазуру.
Не поодинокі випадки, коли з заарештованих ромів вибивали зізнання у скоєнні злочинів:
«28 лютого 1997 року міліція Ужгорода заарештувала двох циган за звинуваченням у крадіжці 500 кілограмів заліза. Вони були затримані в адміністративній будівлі Міністерства внутрішніх справ, де шість чергових міліціонерів нібито проводили розбiрки із вживанням алкоголю та співом. Цигани були замкнені в туалеті, і їм було відмовлено у їжі. Циган протримали до 3 березня і відпустили лише після підписання документів, які вони не змогли прочитати, оскільки обидва неписьменні. Один із цих поліцейських – офіцер, ім'я якого відоме ЄЦПЦ у зв'язку з неодноразовими випадками жорстокого поводження поліції в громаді під Ужгородом. Цей офіцер нібито зажадав від цигана 300 доларів США в обмін на відмову від висунення звинувачень. Він також погрожував, що розголошення обставин справи призведе до нових побиттiв.» – ЄЦПЦ -
Поліцейське свавілля, що триває,
щодо циган на Закарпатській Україні.
У наступні роки незалежності ситуація лише погіршувалась. До свавілля силовиків додалося свавілля місцевих жителів, на національному ґрунті.
«Рано вранці 29 квітня двоє молодих людей напали на циганську сім'ю з чотирьох людей, застосувавши сльозогінний газ. Чоловіки вигнали сім'ю з їхнього намету, а потім напали на батька сімейства і підпалили їхнє майно. Напад стався на вулиці Великiй Китаївськiй та стався майже два роки тому, як аналогічний інцидент стався на Лисій Горі у Києві, скоєний членами ультраправої організації С14.
У таборі жили Анжела та Руслан [імена змінені], які чекають на дитину, та батьки Руслана. Усі вони родом із Закарпатської області України та нормально працювали в Угорщині. Вони були змушені приїхати до Києва за металобрухтом та пластиком, бо карантин в Угорщині означав, що вони більше не могли працювати, а родина почала голодувати.
За словами волонтера і громадського діяча Віти Зіневич, яка регулярно приносила сім'ї їжу, Анжела благала нападників не застосовувати до неї сльозогінний газ, оскільки вона була вагітна. Вони відповіли, що «таку жінку, як ви, треба зґвалтувати» і почали бити її чоловіка Руслана, внаслідок чого решта членів сім'ї вибігла надвір і стала кликати на допомогу. Потім нападники підпалили намет, знищивши у вогні більшу частину майна сім'ї, включаючи документи, засвідчуючi особу.
Поліцію та пожежників зрештою викликала жінка, яка працювала поблизу прибиральницею. За її словами, о 5-й ранку до неї підійшов Руслан і попросив викликати поліцію, оскільки на них напали. Голосіївська міліція повідомила, що на місце було направлено патруль, але не почала відкривати слідче провадження, оскільки на цьому не наполягали потерпілі». –
Зі звіту ЄЦПЦ - В Україні невідомі напали на табір ромів та спалили намети.
Як видно з останнього випадку, роми стають жертвами ультраправих організацій різних мастей. При цьому жодного захисту із боку органів правопорядку немає.
Підігріваються такі настрої місцевими ЗМІ з дозволу еліт.
Не незважаючи на той факт, що відсоток ув'язнених ромів від загальної кількості не перевищує пари відсотків, українські ЗМІ активно розкручують міф про циганську злочинність. З іншого боку, ЗМІ повністю ігнорують антициганські рейди «Правого Сектору», так само не висвітлюється питання щодо положення кримських циган на півострові після 2014 року.
Ще одним проявом дискримінації ромів є повальна відсутність документів. За даними останнього перепису, проведеного в 2001 році, чисельність ромів становить 47 600 осіб,
проте можна вважати, що ці цифри не відображають реальної кількості, оскільки в багатьох циган немає жодних посвідчень особи. Відсутність документів відрізає циган від доступу до послуг медицини, освіти та інших; не дозволяє зареєструвати житло та влаштуватися на роботу. Тим же, хто намагається отримати документи, доводиться зіткнутися з сильним опором з боку адміністрації, а також повсюдною корупцією.
Антициганізм став і неофіційною політикою державних структур. Яскравим прикладом може бути скандал навколо мера Івано-Франківська, члена партії «Свобода».
На оперативній нараді у квітні 2020 року мер Руслан Марцінків дуже обурився, коли йому доповіли, про те, що його розпорядження з питання Закарпатських циган виконано не повністю, оскільки 12 осіб відмовилися виїхати. На що мер відповів:
«Також цигани, ні, вірніше, особи ромської національності. Ми вже давали буса. Вивезли їх на Закарпаття. Чому вони далі тут?” – запитав на нараді Марцінків.
Що означає відмовились? А чому не запакували? Є поліція. До наступного вівторка ви маєте вирішити цю проблему. Ми вам автобус дали. Поліція просила дати автобус – дали. Чому не запакували та не вивезли?»
В результаті
10 людей було депортовано на Закарпаття насильно та передано місцевій поліції.
Показовий випадок стався у 2022 році на кордоні з Угорщиною, зафіксований ЄЦПЦ:
«Агнес та її родина з Берегово Закарпатської області України 20 березня на прикордонному переході Берегшурань повідомили чиновнику, що вони не можуть проїхати на угорську сторону через чутки про те, що цигани в інших частинах Угорщини звинувачуються у зловживаннях системи соціального забезпечення та займатися жебрацтвом. У трьох окремих випадках Агнес, яка є носієм угорської мови, відмовляли у виїзді з України, коли вона намагалася перевезти свою сім'ю через кордон, щоби бути зі своєю великою родиною в Угорщині.
Представники ЄЦПЦ зателефонували до прикордонних органів, щоб повідомити про інцидент та прояснити ситуацію. Їм сказали, що українські прикордонники не отримували вказівок відмовляти будь-кому у виїзді з України, якщо вони мають законне право на виїзд (оскільки чоловіки віком від 18 до 60 років зобов'язані залишатися в країні згідно з наказом про загальну мобілізацію від 24 лютого 2022 року). ). Прикордонна влада закликала сім'ю спробувати ще раз.
Агнеш спробувала перетнути кордон вдруге, але їй знову відмовили з тієї ж причини, а прикордонник заявив: «Ні, ви вчинятимете правопорушення, як і інші, тому ми вас не випускаємо». Вона втретє спробувала перетнути кордон після того, як повідомила про це в ЄЦПЦ, цього разу за допомогою камери телефону, що записує відео, щоб отримати докази дискримінаційного звернення з боку охоронців, з якими вона зіткнулася. Їй загрожували арештом та конфіскацією майна, якщо воно продовжить знімати бійців української армії.
У неділю, 27 березня, сім'я вчетверте зробила спробу переходу, і їм нарешті дозволили пройти без будь-яких перешкод». –
Доповідь ЄЦПЦ - Сім'ї рому відмовили у виїзді з України: прикордонники звинувачують циган у «правопорушеннях» в Угорщині.