Ростуть також і
борги населення за житлово-комунальні послуги.
Дослідження “Безкоштовна медицина” показує, що чверть опитаних українців не звертаються до лікарів у разі захворювання, бо для них це занадто дорого. Також, практично всім опитаним доводилося економити на інших статтях бюджету, використовувати власні заощадження, просити фінансової допомоги у родичів чи знайомих аби отримати необхідне лікування.
Ось
статистика витрат домогосподарств. Як ми бачимо, половина усіх сукупних доходів витрачається на продукти харчування, близько 13% становить плата за комунальні послуги (у порівняння із 2010 збільшилося вдвічі).
Тут можна подивитися невеличке порівняння витрат домогосподарств України та ЄС. Неважко помітити, що ми витрачаємо значно менше коштів на відпочинок та культурні заходи, ніж жителі країн Європи, що також свідчить про рівень доходу громадян. У звичайних українців просто немає достатньо коштів на те, щоб піти у ресторан чи театр.
Дані про доходи та витрати населення по регіонах можна переглянути за цим
посиланням. За
даними держстату України, найбільш фінансово успішні підприємства знаходяться у місті Києві, Дніпропетровській та Донецькій областях. Що цікаво, саме у цих
регіонах спостерігається один із найвищих рівнів безробіття та бідності серед населення.
Тут напрошується один висновок – чим вищий рівень промислового виробництва та доходу в області, тим більший там розрив між бідними й багатими. Ось вам доказ: у 2021 році ВВП України
склав 200 мільярдів доларів. За цей ж рік, Форбс
оцінив статки десятки найбагатших українців у $22,3 млрд., або 11,15% від усього ВВП. Один лише Ринат Ахметов мав статки еквівалентні 3,8% від цього показника. Власники цих підприємств не дуже прагнуть ділитися, тому у них завжди є резервна армія трудящих, щоб тримати рівень зарплат настільки низьким, наскільки це можливо.
Як ми бачимо, статистика, м’яко кажучи, невтішна. Але чому ж така багата на ресурси країна, яка могла б забезпечити гідний рівень життя своїх громадян, мусить скорочувати витрати на медицину й освіту, немовби кажучи населенню: “Це ваші проблеми…”? Давайте розбиратись.