“Фінальний бос” цієї статті, головний герой українського нафтогазу, верховний атлант, плейбой, філантроп, мільярдер та просто хороша людина — Дмитро Васильович Фірташ. Про нього ми “накопали” найбільше інформації, а також (для розваги) дозволимо собі трохи більше, ніж завжди, іронії та сарказму.
Народився Дмитрик в селі Богданівка (Синьків), Тернопільської області в далекому 1965 році. З дитинства заробляв тим, що продавав помідори (невідомо, скільки праці Дмитрик вкладав у вирощення помідорів). Після школи
поступив до Краснолиманського ПТУ № 119, який закінчив в 1984, після чого одразу пішов в армію. Під час проходження служби
був нагороджений бронзовою медаллю ВДНГ "За досягнуті успіхи в розвитку народного господарства СРСР", що дивно, оскільки цю медаль давали за найкращу роботу, представлену на "Всесоюзній сільськогосподарській виставці" або "Виставці досягнення народного господарства СРСР"; як цей орден получив військовий — невідомо (існує теорія, що за красиві помідори).
Після служби вирішив зайнятись бізнесом: вирощував троянди та песців. Бізнес з першої спроби “на пішов”, тому Дмитро змушений був їхати в Чернівці, працювати водієм пожежного відділення Чернівецької взуттєвої фабрики, де начальник пожежного відділення Юрій Гулей був знайомий з дядьком і татом Фірташа (навіть тут бачимо, як атлантам хтось завжди допомагає їхні плечі розправляти!).
Жилка атланта дала про себе знати за кермом автобуса і Фірташ приноровився красти усуспільнювати валянки (продукцію підприємства), щоб продавати самому (досвід помідорів пригодився!). За крадіжку і товарний обмін (валянки на гроші) в комуністичному суспільстві, його досить швидко “запакували” та помістили в ІТТ (ізолятор тимчасового тримання), та збирались притягнути до кримінальної відповідальності, але його врятував начальник пожежного відділення фабрики (знову кум, брат, сват!). Звільнити з фабрики нашого героя все-таки довелось, але Гулей не залишив сина друзів у біді: подарував Дмитрику "шістірку" (ВАЗ 2106) і допоміг “примаститись” до нового, перспективного “бізнесу” — торгівлю цукром та бензиною. Після знайомства Дмитра з певною пані Мариною Калиновською, пан Фірташ пішов працювати до неї. Спочатку йому доручали дрібні завдання: возити товар, бути шофером Калиновської, домовитись про передачу і т.п. (тобто звичайним “шнирьком” влаштували, аби по вулицях не бродив).
Однак Дмитрик показав себе з найкращої сторони і пізніше, коли пані Калиновська і Любов Свинянко створили фірму "КМІЛ", Фірташ став уже співвласником та помічником Марини. Перша крупна угода фірми була укладена в 1988: це була поставка 4 млн кг сухого молока в Узбекистан, а сам Дмитро Васильович на цьому заробив не багато, не мало — 50 тис доларів (бюджет маленького села, по мірках того часу). Ну і після цього Дмитрові, як то кажуть, карта зовсім гарна “пішла”.
І тут появляються розбіжності в біографії нашого атланта розправившого плечі. За одними джерелами, в 1990 Фірташ переїджає в Москву, де
він зайнявся постачанням продовольства. За іншими —
Дмитро Васильович жив в Червніцях до середини 1992 і там зі своїми партнерами із "КМІЛ" відкрив фірму транспортних перевезень та ще й відкрив ресторан "Європейський", і купив консервний завод. І тільки в кінці 1992 року Фірташ почав їздити в Москву. В будь-якому випадку, для Дмитра Васильовича немає нічого неможливого, навіть бути у 2 місцях зразу, на це він і Атлант.
В 1992-1993 роках
Фірташ активно займається спекуляцією спиртних напоїв (горілки) разом із Олегом Пальчиковим. А в 1993, в московському готелі "Росія", познайомився з людиною із МінТоргу Туркменістану, завдяки чому зміг вийти на туркменський ринок.
Ще одним яскравим прикладом корисних друзів для кар'єри успішного менедежра став Володимир Глаздра. Завдяки знайомству Фірташа з ним, "КМІЛ" отримав свій перший
газовий контракт на 1 млн доларів. Галаздра був членом Полтавського гірничозбагачувального комбінату, який входив в групу "Фінанси і Кредит" бізнесмена Костянтина Жеваго і екс-міністра ЖКГ Олексія Кучеренко. Так Дмитро Васильович познайомився зі своїм земляком (заодно також атлантом в становленні) Жеваго в Туркменії. Крім цього, Галаздра був директором "Барі" — підприємства, яке в майбутньому стане основою імперії "Фінанси і Кредит" Жеваго, а до того була лише частиною "Інтергаз", власником якої був Ігор Бакай — ще один український земляк, що був стане першим головою НАК "Нафтогаз України". Після усіх цих знайомств, схема ефективного управління капіталом діяла таким чином: Фірташ поставляв продовольство в Туркменістан в обмін на газ, який потім продавав Бакаю в Україну. НАК “Нафтогаз” не брав участі в газовій схемі Туркменістан-Україна, повністю передавши цю сферу дрібним фірмам-посередникам ("Барі", "КМІЛ" та інші). Розподіл “голубого палива” йшов так: "Нафтогаз" поставляв газ в неприбутковий сектор приватний, а дрібні посередники — прибутковому промисловому сектору; таким чином державна компанія отримували прибутку копійки, а посередники-приватники (які належали нашим шановним героям: Бакаю і Фірташу) торимували мільярди (Не змучимось повторювати “не имей сто рублей, а имей сто друзей” — друзі тобі грошенят допоможуть заробити завжди, особливо якщо друзі можуть державні прибуткові сфери перевторити на периватні “потоки”)!
В 1995 році у Діми з'явились перші серйозні проблеми з законом. Його підозрювали в контрабанді спирту і для доказів правоохоронці влаштували стеження. Влітку Фірташа навіть арештували! Але є нюанс — через спільних знайомих друзі бізнесмена зібрали міліціонера, прокурора (Іван Миколайович Мирний) і СБУ-шника, які займались справою Дмитра Васильовича і переконали їх випустити Дмитра Васильовича (такі поважні люди не можуть сидіти в неволі!). За 3 місяці Дмитро став вільним, виправданим, справу закрили а начальник обласної УБОЗ Іван Мирний пізніше став начальником особистої охорони співвласника "RosUkrEnergo".
Не обійшлось і без "замахів". 1-2 січня 1996-го року, в ресторані "Європейський" свфткували день народження Зіновія Калиновського. Ближче до ранку, кримінальний авторитет Олег Матієго, який був запрошеним гостем, відмовився платити по рахунку. Заспокоювати п'яного Матієго взялись Петро Калиновський і Дмитро Фірташ. Між 2 атлантами (Дімою і Олежком) відбулась сутичка, кульмінацією якої став постріл з пістолету в область паху пану Фірташу. Врятував життя атланту його товариш Олег Пальчиков, закривши поранення руками, зупинивши кровотечу.
Дмитра Васильовича госпіталізували.
Того ж року, наш герой і Калиновська переїжджають зі своїми сім'ями в Німеччину, де жили до 1999 року. Там вони допомагали німецькій економіці (без них Німеччина б загнулась), відкривши транспортну компанію "MDF Transspeditions (Marina & Dmitriy Firtash Transspeditions)", а також Туркменістану, познайомившись з впливовими туркменськими політиками та бізнесменами. 12 трваня 2000 року "КМІЛ", яка на папері торгувала соком і консервами,
отримує ліцензію на здійснення підприємницької діяльності по постачанню в Україну природного газу за нерегульованим тарифом. У тому ж році подарунок Фірташу зробив Ігор Макаров, який запропонував співпрацю "КМІЛ" і своєї газотрейдерської компанії "Ітeрa".
Ось таким був важкий і довгий шлях Дмитра Васильовича. Були підйоми і... ще підйоми. Все заслужено, 90-ті програли битву Фірташу. Але що зараз? А зараз нашого атланта почали “душити” заздрісні “атланти нової генерації” напару зі своїми західними партнерами... Незаконні дії безсовісних СБУ та інших правоохоронних служб нашої держави, (за вказівками заходу, звичайно!) б’ють по нашому національному герою. Вся Україна молиться, що скрутні часи пройдуть і ми знову зможемо любуватися досягненнями Фірташа Дмитра Васильовича.